„Nemakáte, fňukáte a pořád si na něco stěžujete. Do dvaceti let vás předběhneme,“ říká Vietnamec, žijící v Česku

hanoj-vietnam-porsche
Foto: Daniel Kadlec

Vietnam roste nebývalým tempem. Kdo byl ve Vietnamu před deseti lety, dnes by ho nepoznal. Podle Vietnamce, který si říká Mirek, jsou Evropané líní a do dvaceti let na tom budou hůř než pracovití Vietnamci.


Do Vietnamu jezdíme 2x ročně. Trochu je to práce, trochu osobní láska k této nádherné zemi. Poprvé jsme do téhle země vyrazili před deseti lety a tehdy se nám zdál Vietnam skutečně hodně daleko za zeměmi vyspělé Evropy. Naše poslední návštěva na jaře 2023 nás ovšem utvrdila v tom, že tempo, jaké Vietnamci nasadili, Evropa asi jenom těžko zachytí.

Místo mopedů Rolls Royce

V roce 2012 byla Hanoj plná mopedů a jízdních kol. Stovky tisíc Vietnamců brázdily celý den hanojské ulice ve všech směrech. Tu a tam se objevilo i nějaké to auto, ale jednoznačně dominovaly motorky a mopedy. Ty sice z ulic Hanoje nezmizely, ale přibyly desítky tisíc aut. A ne ledajakých. Vietnamci bohatnou, takže v ulicích Hanoje potkáte nejen nejnovější Porsche, Mercedesy nebo BMW, ale také Rolls Royce, Ferrari a Lamborghini. A to v koncentraci, která subjektivně překonává například i ulice Londýna.

Z Hanoje do Prahy a zpět

Za ta léta, co do Vietnamu jezdíme, jsme s některými Vietnamci navázali i přátelské vztahy. Třeba právě s rodákem z Hanoje, který odjel v osmdesátých letech do tehdejšího Československa a nyní provozuje v Praze dvě nehtová studia. Říká si Mirek a ve Vietnamu nám ukázal věci, které bychom asi jako „normální“ turisté neměli šanci poznat.

Za dvacet let vás doženeme

Když jsme se s ním u ranní polévky bavili o tom, jak je to možné, že se po zaprášených a rozbitých hanojských ulicích prohání víc Ferrari a Porsche, než jsme kdy potkali v ulicích Londýna, jen s úsměvem prohodil: „Evropani jsou strašně líní. A vy, Češi, vy si pořád jenom na něco stěžujete a nadáváte. My makáme a nekecáme. Za dvacet let se budou mít Vietnamci lépe než průměrní Evropani, věř mi…

Nic není problém

Asi Mirkovi věříme. Jak jsou Vietnamci pracovití, je vidět i v Česku. Ale ve Vietnamu je to do očí bijící. Nic pro ně není problém. Vše jsou schopni zařídit. Jsou nesmírně vynalézaví a vždy se snaží najít řešení. Když v české restauraci budeme chtít svíčkovou s těstovinami, nepůjde to, protože „na to nemáme kalkulaci“. Ve Vietnamu ani nemrknou okem a dostanete to, co chcete.

Zákazník je pán

Jeden příklad za všechny. Objednali jsme si cestu minibusem z Hanoje do provincie, kde se pěstuje káva. Minibus měl být před hotelem v 9 hodin, ale protože byla strašná zácpa, nestihl by to. Taxikářská firma proto objednala přes Grab (vietnamský Uber) tři mopedy, které pro nás přijely před hotel a dovezly nás k minibusu tak, abychom kvůli zácpě neztráceli čas a na kávových plantážích byli v domluveném čase. Možná drobnost, ale jasně ukazuje, jak Vietnamci přemýšlí.

Myslíte, že nás Vietnam do dvaceti let ekonomicky předběhne? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.