Vietnamci Vánoce nemají, přesto je vesele slaví. Svátek Tết slaví tři dny a dají si i psa

vietnam-hanoj-pes-jidlo
Foto: Daniel Kadlec

Ve Vietnamu sice nemají klasické Vánoce a slaví až lunární Nový rok, přesto to například v Hanoji vypadá už od začátku prosince jako ve vánočním Disneylandu. Jaký je rozdíl mezi vietnamskými a českými Vánoci nám vyprávěl kamarád Dinh, který žije již několik let v Česku.


Jako Vietnamec žijící v Česku si nemohu nevšimnout rozdílů ve způsobu, jakým se slaví Vánoce ve Vietnamu ve srovnání s českou tradicí. Vánoce ve Vietnamu mají svůj jedinečný půvab spočívající v kombinaci tradičních rituálů a exotických prvků. Jsou mnohem uvolněnější a méně formální.

Vánoce nemají, ale slaví je

V první řadě je třeba zmínit, že Vietnam je převážně buddhistická země, a proto Vánoce nejsou považovány za náboženský svátek. Přesto se tam Vánoce slaví stále více, a to především mezi mladší generací, která přijímá zvyky západní kultury. Například v Hanoji se mládež schází už od začátku prosince před katedrálou St. Joseph ve Staré čtvrti.

Foto: Daniel Kadlec

Vietnamci slaví Tết. Jde o lunární Nový rok. Představuje kombinaci západního Silvestra, Nového roku, Vánoc, Velikonoc a Den díkůvzdání. Datum vietnamského národního svátku není stálé, mění se v závislosti na lunárním cyklu. Většinou se tak odehrává na konci ledna nebo na začátku února. Oficiálně se Tết slaví tři dny a Vietnamci si oslavy pořádně užívají.

Foto: Daniel Kadlec

Jedním z výrazných rozdílů Vánoc ve Vietnamu a v Česku je počasí. V době Vánoc má Vietnam na většině území velice teplé klima, a proto Vánoce probíhají pod modrým nebem a za příjemných teplot. Lidé si zdobí domovy a veřejná místa barevnými lucernami a vánočními ozdobami. Zatímco v Česku je zvykem zdobit stromeček, ve Vietnamu můžete vidět převážně osvětlené postavy Santa Clause a vánoční betlémy.

Kapra s bramborovým salátem neznají

Tradiční vánoční jídla ve Vietnamu se liší od těch českých. Místo kapra a bramborového salátu si můžete vychutnat exotické ovoce, sladké zákusky a skvěle připravené pokrmy, jako jsou hovězí nudle Pho, míchaná rýže s kuřecím masem nebo banh mi - tradiční vietnamský sendvič. O Vánocích se ale často připravují luxusnější pokrmy, aby se zdůraznila výjimečnost a radost spojená s tímto obdobím. Bohužel, ještě stále se dají na tržnicích najít stánky, kde nabízejí psí maso. Ve Vietnamu je sice považováno za luxusní lahůdku, Evropanovi je z toho ale většinou zle.

Foto: Daniel Kadlec

Dárky jenom střídmě 

Co se týče rozdávání dárků, tradice darování dárků ve Vietnamu není tak výrazná jako v západních zemích. Pokud se dárečky vyměňují, bývá to spíše mezi blízkými přáteli a rodinou. Lidé se během vánočních svátků zaměřují spíše na sdílení času s rodinou a přáteli. Vánoce ve Vietnamu jsou o kombinaci tradice a moderních prvků, kde se místní zvyky míchají s globálními vlivy. Navzdory tomu, že nejsou považovány za tradiční náboženský svátek, poskytují lidem příležitost k oslavě a spojení s blízkými, a to je vždy důvod k radosti a štěstí.

Zažili jste někdy Vánoce v cizině? Napište nám o tom. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.