České Škody Kodiaq jedou do Vietnamu „ro-ro“ lodí, která pojme až 5 tisíc aut

Foto: ŠKODA Auto

Už jste slyšeli o tzv. „ro-ro“ lodích? Právě na nich se do Vietnamu přepravují první škodovky z modelové řady Kodiaq a Karoq. Takovéto koráby mají nákladní paluby v několika patrech a běžně pojmou přes pět tisíc vozů.


Modrý Kodiaq vjíždí na kovovou podlahu vagonu. Auto zastaví, řidič vystupuje, kola vozu zajišťuje patkami a celý vůz ještě jednou kontroluje. Za chvíli se vlak s desítkami automobilů dá do pohybu. Cesta vozů Škoda do Vietnamu začíná.

Vietnam je pro vozy Škoda novou destinací, česká značka na tamní trh právě vstupuje a momentálně tam z České republiky dováží modely Kodiaq a Karoq. Ty vyrábí v továrně v Kvasinách. Vietnam je odtud vzdušnou čarou zhruba 12 tisíc kilometrů daleko.

„Klíčovou výzvou projektu Vietnam z pohledu transportu je koordinace transportního řetězce obnášejícího kombinaci silniční, železniční i námořní přepravy s důrazem na kvalitu, náklady a dodržení transportních časů,“ říká Lubor Šrámek, který je ve Škoda Auto zodpovědný za logistiku vyrobených automobilů.

V Kvasinách auta na dalekou cestu připravují. „Vozy jsou opatřeny speciálními ochrannými transportními fóliemi a jsou zajištěny tak, aby nemohlo dojít k jejich poškození během přepravy,“ přibližuje Šrámek.

Vozy opatřené transportní ochranou míří do tzv. přesuvny. To je budova, do které vjíždějí patrové železniční vagony. Na ně v přesuvně přepravované vozy postupně najíždějí. Konstrukce budovy umožňuje, aby auta plnila obě patra vagonu současně.

Vlak naložený novými modely míří do německého přístavu

Po naložení zamíří vlak z Kvasin do německého přístavu Bremerhaven. „Dále pak jsou vozy zaoceánskou ro-ro lodí vypraveny do místa překládky v Singapuru. Odtud putují menší ro-ro lodí do cílových destinací ve Vietnamu – přístavů v Ho Či Minově Městě nebo Haifongu,“ popisuje další průběh cesty Lubor Šrámek.

Označení ro-ro zkracuje slova roll-on a roll-off a patří lodím navrženým pro převážení automobilů a dalších dopravních prostředků, které do útrob lodi najíždějí po vlastní ose. Stejně pak loď také opouštějí při vykládce. Takovéto koráby mají nákladní paluby v několika patrech a běžně pojmou přes pět tisíc vozů.

Obvyklá velikost jedné zásilky z Kvasin do Vietnamu je několik desítek vozů. Ty v německém přístavu při čekání na nalodění stojí na jedné z parkovacích ploch nebo v parkovacích domech. Na loď najíždějí za sebou společně s jinými vozy určenými pro stejnou cílovou destinaci, na jedné z lodních palub pak stojí v jednom bloku. Díky tomu při překládce či vykládce mohou auta opět pospolu vyjet. Systém, který umožní mít o vozech připravených k nalodění přehled, je velmi důležitý. Obří logistický uzel v Bremerhavenu totiž dočasně hostí přes 75 tisíc vozů, které jsou na cestě za svými budoucími majiteli.

Po vylodění v jednom ze dvou vietnamských přístavů přebírá Kodiaqy a Karoqy místní dopravce, aby je převezl k dealerům do autosalonů. Teprve tam končí dlouhá cesta, která začala ve východočeských Kvasinách.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.