Nejvíce opilců za volantem je v Plzni a na jižní Moravě. Nejčastěji bourají do stromů

Foto: Daniel Kadlec

Mezi nejrizikovější oblasti s nejvyšším výskytem nehod pod vlivem alkoholu patří tradičně oblast jihozápadní Moravy a západu Čech, zejména Plzeňska. Negativním skokanem roku je Vyškov.


Během adventního období, vánočních svátků i nastávajících oslav nového roku mají lidé blíže k tomu, aby usedli za volant posilněni alkoholem. V lepším případě tato nerozvážnost vede k několikatisícové pokutě či odebrání řidičského průkazu. Ale v horší variantě můžou být následky i fatální. Česká kancelář pojistitelů zmapovala, v jakém okrese bourají opilí řidiči nejčastěji. 

„V letech 2020 až 2022 došlo celkem ke 282 446 nehodám, které šetřila PČR. Z tohoto počtu za 14 490 nehodami (5,1 % z celkového počtu) stál alkohol. Tyto nehody pod vlivem alkoholu bohužel dále způsobily

  • 5 474 lehkých zranění,
  • 630 těžkých zranění,
  • u 96 dopravních nehod zaviněných vlivem alkoholu došlo bohužel také k úmrtí účastníka dopravní nehody,“

uvádí Petr Jedlička, pojistný matematik ČKP, a dále dodává: „U všech dopravních nehod vychází, že přibližně každá 5. nehoda šetřená PČR (18 % ze všech nehod) končí zraněním nebo úmrtím účastníka dopravní nehody. U nehod s alkoholem je riziko zranění a úmrtí proti ostatním nehodám téměř dvojapůlnásobné, kdy 42,8 % nehod pod vlivem alkoholu zahrnuje zranění nebo úmrtí.“ Podíl nehod pod vlivem alkoholu za samotný rok 2022 dosahuje úrovně 4,9 %, což proti samostatně sledovaným rokům 2020 a 2021 představuje pokles z tehdejších 5,4 %, resp. 5,1 %. 

Jan Matoušek z České asociace pojišťoven navíc upozorňuje: „V našem aktuálním průzkumu se však 10 % lidí přiznalo, že usedají za volant po požití alkoholu nebo jiných návykových látek častěji než v předchozím roce. Tento fakt je jednoznačně alarmující a může mírně klesající trend posledních let do budoucna bohužel změnit.“ 

Řidiči pod vlivem bourají do stromů nebo na křižovatkách velkých měst

Ačkoliv podíl nehod s alkoholem meziročně mírně klesl, stále jsou tyto nehody jedny z nejvíce rizikových. „Z naší analýzy týkající se nehodovosti se stromy vyplývá, že téměř 13 % nehod se stromy jsou takové nehody, při kterých byl řidič pod vlivem alkoholu. To z celkového počtu nehod s přítomností alkoholu činí přibližně 8 % nehod,“ uvádí Jan Chalas ze společnosti DataFriends.

Nejvíc nehod pod vlivem omamných látek se stává na křižovatkách velkých měst. „Pokud se podíváme na absolutní počet nehod zaviněných řidiči s alkoholem či drogami v krvi, tak podle dat Portálu nehod jasně dominují křižovatky velkých měst. Mezi hlavními příčinami nehod se pak objevuje nepřizpůsobení rychlosti, nevěnování se řízení, nezvládnutí řízení vozidla, nesprávné otáčení nebo couvání či jízda po nesprávné straně vozovky,“ dodává Jan Chalas. 

ČKP aktualizovala žebříček okresů s nehodami opilých řidičů 

Mezi nejrizikovější oblasti s nejvyšším výskytem nehod pod vlivem alkoholu patří tradičně oblast jihozápadní Moravy a západu Čech, zejména Plzeňska. Konkrétně v okrese Břeclav nastává každá osmá vzniklá nehoda pod vlivem alkoholu, zatímco v celorepublikovém průměru vychází „pouze“ každá dvacátá nehoda vzniklá z důvodu požití alkoholu. Enormní rizikovost vychází také v okrese Plzeň-sever, Tachov, Znojmo, Hodonín a Jindřichův Hradec, kde podíl nehod pod vlivem alkoholu vždy překračuje 10 % všech šetřených nehod. Za alarmující fakt lze prohlásit, že vysoká rizikovost těchto okresů většinou vycházela i v předchozích srovnáních ČKP komunikovaných o Vánocích v předchozích letech.

Jste u řidičů pro nulovou toleranci alkoholu v krvi, nebo byste byli pro volnější přístup, jaký mají třeba v Itálii? Napište nám do diskuze.

Zdroj: Daniel Kadlec; ČKP; ČAP

 

 

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.