Italské Benátky se stávají prvním městem na světě, kde budete muset za vstup zaplatit

Foto: Pixabay

Od ledna 2023 budou italské Benátky vyžadovat od jednodenních výletníků zaplacení poplatku až 10 euro. To vše v údajné snaze lépe zvládat davy návštěvníků. Čtyřčlennou rodinu tak přijde vstup do města na cca tisíc korun.


Že počet turistů v italských Benátkách mnohonásobně převyšuje počet obyvatel, není nic nového. Jde v drtivé většině případů o tzv. „jednodenní“ turisty, kteří přecpávají uličky v centru i úzké mosty přes kanály. Místní radní se proto rozhodli, že budou za vstup do města vybírat poplatek, a to až do výše 10 euro. Že by to ale mělo mít regulační vliv na počet turistů, to si vážně nemyslíme. Spíše jde o snahu místních municipalit „zahojit“ se po dlouhém období covidového lockdownu. Jednodenních turistů jsou totiž údajně až čtyři pětiny a ve městě navíc neutratí ani moc peněz. Pizza, kopeček zmrzliny a hurá pryč.

Nová pravidla pro jednodenní turisty vstoupí v platnost v polovině ledna 2023 a budou se týkat všech turistů, kteří nezůstanou ve městě přes noc. Ti se tak budou muset zaregistrovat online na konkrétní den a zaplatit poplatek v rozmezí 3 – 10 euro. Výše poplatku se bude lišit v závislosti na turistické sezóně a celkové obsazenosti města. Po zaplacení poplatku obdrží cestovatel QR kód, kterým se bude muset prokázat při náhodné kontrole. Pokuta za nezaplacení poplatku bude poměrně vysoká. Hovoří se o částce až 300 euro, tedy přibližně 7.500,-Kč.

Od poplatku by měly být osvobozeny děti do věku 6 let a osoby se zdravotním postižením. Platit nebudou ani hosté, kteří se ve městě ubytují. Ti totiž platí poplatek již v dani za ubytování. Nepříjemné překvapení ale může čekat na pasažéry turistických výletních lodí. Jestliže totiž cestovní kancelář nezaplatí poplatek za všechny pasažéry, budou muset cestující zaplatit každý jednotlivě.

Podle dostupných informací budou Benátky prvním městem na světě, které s poplatkem pro jednodenní turisty přichází. Bude tak zajímavé sledovat, jaký efekt to přinese, a zda bude toto slavné italské město následováno i ostatními městy, které navštěvují turisté pouze na jeden den. U nás by o tom mohli přemýšlet například radní z Českého Krumlova, Telče, nebo třeba Kutné hory.

Vadil by vám při cestě do Benátek poplatek za vstup ve výši cca 250 korun na osobu? Napište nám do diskuze.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.cryptonews.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cestyavylety.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.