Bomba nebo československé rakety? Letadlo spadlo na české území z výšky 10 kilometrů. Jugoslávská letuška pád přežila

Letadlo
Foto: Pixabay

V roce 1972 se nedaleko České kamenice na severu Čech zřítilo letadlo. Jednalo o stroj Douglas DC-9 jugoslávských aerolinií JAT. Pád z výšky 10 kilometrů jako zázrakem přežila letuška Vesna Vulovičová.


Být držitelem rekordu zapsaného v Guinnessově knize rekordů je snem asi leckoho. O rekord, který drží Vesna Vulovičová, by však stál málokdo. Vesna, v roce 1972 dvaadvacetiletá letuška jugoslávských aerolinií JAT, totiž přežila pád z výšky 10 kilometrů. V letadle, ve kterém letěla, vybuchla bomba a stroj se zřítil. Jakkoliv závěry všech vyšetřovacích komisí jednoznačně hovořily o výbuchu bomby v nákladovém prostoru, tu a tam se vynoří spekulace o tom, že letadlo sestřelily rakety československé armády.

Atentát nebo rakety?

Nehodu vyšetřovali českoslovenští vyšetřovatelé, kteří došli k jednoznačnému závěru. Tedy že se letadlo stalo obětí teroristického útoku. To potvrdili i experti v centrále KLM i odborníci ze společnosti Douglas. Ke stejnému závěru došli i švédští experti, kteří se k vyšetřování přidali, protože na palubě letadla bylo i několik Švédů.

Bomba v nákladovém prostoru

Teroristický útok byl připsán nacionalistickým chorvatským ustašovcům. Ti podle závěrů expertů umístili do hnědého kufru směs trinitrotoluenu, dinitrotoluenu a dusičnanu amonného. Nálož byla údajně ještě obalena směsí práškového uhlí a pyroluzitu, což je oxid manganičitý, který se používá pro vytváření patiny na keramice.

Prostor pro spekulace

Během let však vyvstaly spekulace, které hovořily o tom, že letadlo Douglas měly zasáhnout dvě rakety země vzduch S-75 Volchov. Ty měla jejich obsluha údajně odpálit po chybě operátora radaru, který si letadlo DC-9 spletl s vojenskou stíhačkou. Tuto spekulaci však nepodporují žádná zjištění ani jiná fakta.

Přežila svoji smrt

Vesna Vulovičová byla v okamžiku výbuchu pravděpodobně v zadní kuchyňce. Navíc se v okamžiku výbuchu údajně zabouchly dveře, takže Vesna nebyla vystavena tak silné dekompresi jako ostatní cestující. Jejímu přežití napomohlo také to, že zadní část letadla dopadla do stromů, navíc ocasními plochami napřed.

Zapomnělo se na ni

Po uzdravení pracovala Vesna ještě dalších 18 let u aerolinek JAT. Zemřela v roce 2016 ve věku 66 let. Bohužel, zemřela bez povšimnutí svého okolí a byla nalezena ve svém bytě až po několika dnech, kdy se sousedi začali podivovat tomu, že ji už několik dní neviděli. I tak mohou někdy skončit držitelé rekordů. Bohužel.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.