Jak poznat v Itálii kuřáka? Má v ruce metr a v kapse 100 eur

Cigareta
Foto: Pixabay

Kouříte? A dokážete přesně určit vzdálenost 5 metrů? Ne 4,5 metru, ne 4,7 metru. Prostě přesně 5 metrů. Jestli nikoliv, tak si na dovolenou do Itálie s sebou raději vezměte metr. Nebo 100 eur na pokutu.


Před pár dny zavedlo italské město Turín zákaz kouření na veřejnosti, jestliže se v okolí méně než 5 metrů nachází jiná osoba. Zákaz platí nejen pro cigarety, dýmky a doutníky, ale také pro elektronické cigarety. Kdo zákaz poruší, vystavuje se pokutě až 100 eur. Pro nekuřáky bohulibý počin, ale z vlastní praxe vím, že si s tím Italové hlavu moc lámat nebudou.

Zákaz kouření? Hlavně klídek...

Do Itálie totiž jezdím několikrát ročně. A i když tam už od roku 2005 platí zákaz kouření ve veřejných budovách, barech restauracích a hotelech, pokud tam neexistovaly speciální kuřácké místnosti, kouří se tam vesele dál. V baru si klidně host zapálil cigaretu. Teprve na naše upozornění obsluha baru kuřáky požádala, aby cigarety zhasli. Byli jsme ale za „prudiče“.

Jak poznáš kuřáka? Má v ruce metr

Italové si s nařízením tedy hlavu moc nedělají. No, a pak tu máme ještě praktickou stránku věci. Nejsem zrovna příznivcem „švejkovského přístupu“, ale zajímalo by mě, jak se bude v praxi dokazovat, zda byl kuřák ve vzdálenosti 5 metrů či nikoliv. Spíše to na mě působí jako nařízení, které bylo vymyšleno v duchu „Vlk se nažere a koza zůstane celá“.

Pokuta až 600 eur

Na druhou stranu rozhodně nedoporučuji pokusit se nařízení nerespektovat. Italští policisté jsou sice mnohdy slepí, ale když už vás chytnou, tak vás rozhodně nepustí. A nejde jen o pokutu 100 eur. Kdy vás přistihli, že kouříte v blízkosti dětí nebo těhotné ženy, můžete dostat pokutu až 600 eur. A to už docela zabolí.

Kouření škodí

Kouření je samozřejmě škodlivé, a to z mnoha důvodů. Cigaretový kouř obsahuje množství chemických látek, z nichž mnohé jsou jedovaté a karcinogenní. Tyto látky mohou způsobit poškození plicních tkání a zvyšují riziko rakoviny plic, ústní dutiny, hrtanu a dalších orgánů. Dále kouření snižuje obsah kyslíku v krvi což zvyšuje riziko srdečních onemocnění, jako je srdeční infarkt a mrtvice. Kouření navíc poškozuje kůži, zuby a dásně, způsobuje dýchací potíže a přispívá k vzniku chronických respiračních onemocnění, jako je chronická obstrukční plicní nemoc (COPD). Celkově má kouření katastrofální dopady na zdraví a životní kvalitu.

Na dovolené tedy raději nekuřte. Bez ohledu na to, jestli se nacházíte v Itálii, či kdekoliv jinde.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.