Nevšední destinace najdete jenom pár hodin letu z Prahy. A není jich málo

Sardinie
Foto: Daniel Kadlec

Blíží se čas dovolených a mnoho z nás začíná přemýšlet nad tím, kam vyrazit. Aby to nebylo daleko, aby to bylo něco nevšedního, atraktivního a aby to nebylo příliš drahé. Tady je několik tipů.


Za krásami přírody, relaxací u moře nebo za poznáním historie? Nenechte prázdninový program náhodě a začněte s plánováním v předstihu. Nabídka se pomalu zužuje, a proto je nejvyšší čas rozhodnout se, kam v létě vyrazit. Otevřete se letos novým zážitkům a navštivte méně známé prázdninové destinace, které si získají vaše srdce! 

Rozmanitá příroda i bohatá historie 

Druhý nejhlubší kaňon světa, nádherné písčité pláže a bohatá historie, v Černé Hoře si každý cestovatel najde to své. „Pokud toužíte po objevování panenské přírody, vrcholy Národního parku Durmitor budou tou nejlepší volbou. Přírodní rezervace nabídne i snadnou čtyřkilometrovou turistickou stezku kolem Černého jezera, která je vhodná i pro rodiny s dětmi. Kromě jezera vás navíc zavede i k historickým jeskyním,“ říká k návštěvě Černé Hory Jiřina Ekrt Jirušková a dodává, že milovníci adrenalinu jistě ocení vyžití v Tara Canyonu, kde mohou vyzkoušet například rafting na divoké řece. Za historií této úchvatné země doporučujeme vyrazit do přímořského města Budva, které je navíc vyhlášeným letoviskem, a královského hlavního města Černé Hory – Cetinje. Za romantikou a skvělými podmínkami pro koupání na plážích s jemným pískem se vydejte do malého městečka Sveti Stefan. 

Afroditin ostrov 

Kypr poskytne bohaté možnosti aktivit pro uspokojení všech vašich přání a na své si přijdou také gurmáni. „Místní kuchyně je ovlivněna jihoevropskými, východními i středoasijskými vlivy. Za vyzkoušení rozhodně stojí tradiční dürüm i sladkosti, jako jsou loukoumi, ovoce nakládané v sirupu nebo mandle soutzioukos,“ dodává k místní kuchyni tisková mluvčí agentury Invia. Ostrov navíc díky své rozmanitosti vybízí k prozkoumání co nejvíce ostrovních krás. Na toulky po památkách vyrazte do starověkého města Salamis nebo Koutionu. „Kypr je doslova posetý památkami, prozkoumat můžete byzantské kostely i kláštery, a pokud patříte k milovníkům mýtů a legend, rozhodně nevynechejte hrad sv. Hilariona,“ radí Jiřina Ekrt Jirušková. Ostrov se kromě památek pyšní i nejkrásnějšími evropskými plážemi, mezi nejznámější pobřeží patří Larnaca, Limassol, Paphos, rodiště bohyně Afrodity, či Agia Napa: „Vydáte-li se na Kypr s dětmi, neměli byste minout pláž Nissi v Agia Napa s mělkým pobřežím a klidnou zátokou. Přestože je nejznámějším písečným pásem Kypru, na kráse mu to rozhodně neubírá,“ dodává tisková mluvčí. 

Ráj pro dospělé i děti 

Mix památek, prosluněných pláží i aktivit pro všechny vodní nadšence – Malta jednoduše nabídne vyžití i dokonalý odpočinek pro dospělé i rodiny s dětmi. „Ostrov je ideálním místem pro pohodovou rodinnou dovolenou. Ty nejmenší jistě zaujme pohádková vesnička Pepka námořníka, původně postavená jako kulisa, nebo návštěva Mediterraneo Marine Parku s vystoupeními cvičených delfínů, papoušků i lachtanů. Součástí je i moderní aquapark Splash and fun Waterpark s bazénem s umělým vlnobitím, několika tobogány, odpočinkovou zónou i dětským hřištěm,“ dodává tisková mluvčí agentury Invia s tím, že ratolesti jistě ocení i průzračné moře s bohatým podmořským životem. Kromě úchvatných pláží se Malta pyšní i skvostnými památkami. „O krásách místní architektury vás přesvědčí i malá procházka ulicemi hlavního města Valletta. Za navštívení stojí bohatě zlacené interiéry katedrály St. John's Co-Cathedral, historické opevnění, zdobené měšťanské domy i balkóny plné barevných květin,“ říká Jiřina Ekrt Jirušková. 

Kus exotiky v Atlantiku 

Madeira je rájem milovníků turistiky, tropických rostlin i mořského života. Tento ostrov věčného jara s letními teplotami do 27 stupňů a příjemným mořským vánkem doslova okouzlí ty, kteří chtějí zažít trošku exotiky. „Madeira nadchne všechny, kteří kromě odpočinku hledají i aktivní vyžití. Kromě dechberoucích výhledů a procházek podél typických levád ostrov okouzlí i všechny milovníky květin a tropických rostlin, které najdete zejména ve vyhlášených zahradách Monte Palace. Za pozornost stojí i vavřínový prales, který se v nižších polohách proměňuje v eukalyptové lesy,“ říká ke krásám ostrova Jiřina Ekrt Jirušková, tisková mluvčí cestovní agentury Invia. Fanoušky historie učaruje všudypřítomná koloniální architektura. Za pozornost stojí i kouzelná historická vesnice Santana s domy atypického tvaru písmene A. Hotelové resorty najdete nejčastěji u hlavního města Funchal, které nabídne skvělou výchozí pozici pro objevování krás ostrova. Příjemným místem pro klidnou dovolenou bude i Calheta s umělými písečnými plážemi. 

Panenské pláže jako z Karibiku 

Albánie okouzlí nedotčenou přírodou, rozmanitou krajinou, starobylými památkami pyšnícími se zápisem na seznamu UNESCO i skvělým jídlem. „Největším místním lákadlem jsou bezesporu kilometry nádherných panenských pláží. Příjemné teploty a blankytně modré moře si tady navíc užijete od konce května až do poloviny října,“ doporučuje tisková mluvčí cestovní agentury Invia a dodává: „K těm nejkrásnějším patří pláž Ksamil, které se přezdívá albánský Karibik, Livadhi, která je vhodná především pro rodiny s dětmi s množstvím restaurací a obchůdků, či nedotčená, 800 metrů dlouhá oblázková pláž Buneci. Tu ocení všichni, kteří hledají klidnější atmosféru.“ Kromě pláží Albánie nabídne i nádherné hory, které protínají celou zemi od severu až k jihu. „Horská turistika stoupá na popularitě a tomuto trendu se začíná přizpůsobovat u infrastruktura a turistické značení. Za pozornost stojí například Skadarské jezero, které je největší ptačí rezervací v Evropě,“ upozorňuje Jiřina Ekrt Jirušková a dodává, že na své si přijdou i milovníci historie. Největším albánským klenotem je bezesporu antický areál Butrint, pozůstatek starověkého města Buthrotum. Mezi nejoblíbenější destinace se řadí Saranda, kde podél vody naleznete hezký plážový bulvár s bary a restauracemi. Perlou Albánie je přístav Drač se starobylou atmosférou.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.