Putování Francií - Malý princ, van Gogh i vůně levandule aneb když do dovolené vstoupí AI

provence
Foto: ŠKODA Auto

Antické památky, zdobné zámky, malebná horská příroda, románská architektura a nejkrásnější vesnice Francie. Výlet kousek za Paříž a do pohádkové Provence je skvělým tipem na kratší dovolenou.


Fotograf Gérard Trang bydlí s dětmi a manželkou Clémentine ve francouzské metropoli a spolu se vydali na tři výlety. První je zavedl za humna hlavního města, pak prozkoumávali slunnou Provence, pěšky i na kolech. A závěr pojali moderně: itinerář výpravy si nechají doporučit umělou inteligencí. Cestovní partneři? Dvojice modelů Škoda: Karoq a Enyaq Coupé.

První výlet: Chantilly

Park a zámek Chantilly se nachází jen pár kilometrů od Paříže a je to opravdu perla francouzské historie. Je to oblíbená lokace pro filmaře, natáčel se tu třeba nedávný hit The Gray Man, který se odehrával také v Praze. Gérard sem s vozem Enyaq Coupé vyrazil s dětmi, aby si, jak říká, „mohly tvořit vlastní vzpomínky a dojmy a jednou sem třeba vzaly také své děti.“

Za doporučení stojí i zámecká restaurace La Capitainerie a ochutnávka místního dezertu spojeného se zámkem — náplň tvoří místní specialita Crème Chantilly. První zastávku měl tedy Gérard s rodinou sladce za sebou a společně vyrazili dál na jih.

Druhý výlet: Provence malého prince

Provence samozřejmě nikdy nezklame — od olivových hájů přes štěrkové cesty až po historické vesnice. „Je fascinující, co můžete objevit doslova na zápraží, když se na věci začnete dívat jinak,“ říká Gérard. Tentokrát na to s Clémentine šli trochu jinak. Nechali děti doma, nasedli do vozu Škoda Karoq a vyrazili prozkoumat okolí na kolech i pěšky. Den začíná na farmě Clémentininých rodičů. Rodina se věnuje pěstování oliv, které zpracovává na jeden z nejlepších olivových olejů v okolí. Olej dodávají do Londýna na dvory několika lordů a bez zajímavosti není ani samotné sídlo: dřív patřilo majitelům, kteří se přátelili s rodinou Antoina de Saint-Exupéryho, který si tam jako malý patrně hrával — a je dost dobře možné, že příběhy o malém princi vznikly inspirovány jeho dětstvím a pobyty zde.

Trangovi nicméně pokračují s Karoqem dál a projíždějí skrz Chaîne des Alpilles, což je malé pohoří asi dvacet kilometrů jižně od Avignonu a na jeho úpatí leží obec Eygalières, oblíbená destinace milovníků cyklistiky. Mnohé z tras vedou nádhernou vápencovou krajinou plnou olivových hájů a vinic. Stejně jako Trangovi se tu určitě zastavte, dejte si prkénko s místními sýry a uzeninami v některé z kaváren či hospůdek.

Gérard coby fotograf samozřejmě nemůže minout ani středověkou Chapelle Saint-Sixte. U kaple stojí vysoký cypřiš a před ní se tyčí mrtvý strom — a tento jeden z nejznámějších výjevů provensálského románského umění je dnes velmi populární objekt sdílený mnoha influencery na sociálních sítích. Gérarda ale víc zaujalo, že kapli v letech 1889-1890 maloval Vincent van Gogh. 

Škoda Karoq je spolehlivý společník na každé cestě, i pro fotografa, jako je Gérard. Nabízí kombinaci pohodlí a užitečnosti, která z něj dělá ideální vůz pro zachycování krás nejen Francie. Díky prostornému interiéru je v něm dostatek místa pro veškeré fotografické vybavení i zavazadla celé rodiny. Karoq zajišťuje, že i ty nejdelší cesty krajinou jsou příjemné a rodina se může soustředit na dobrodružství, která má před sebou, i na vzpomínky, které se vrývají do paměti.

Třetí výlet: s umělou inteligencí

Ve třetím dějství Gérard už opět s celou rodinou prozkoumával Provence netradičně, pomocí nejmodernější techniky: cestu dali naplánovat umělé inteligenci a absolvovali ji opět v plně elektrickém voze Škoda Enyaq Coupé.

První zastávku jim AI vybrala v Saint-Rémy-de-Provence. Okouzlující město se směsicí starobylých uliček, živých trhů a bohatých historických památek se stalo také inspirací pro van Gogha a další umělce. „Objevovali jsme stánky místních trhovců a ochutnávali místní speciality,“ pochvaloval si výběr první destinace Gérard. Odtud pak cesta vedla do Les Antiques. Tento soubor římských památek, zahrnující triumfální oblouk a mauzoleum z prvního století před naším letopočtem, je vstupem do archeologické lokality Glanum. „Obě památky se zachovaly v obdivuhodném stavu,“ dodává Gérard zatímco nadšeně fotografuje.

Putování navržené umělou inteligencí končilo v Les Baux-de-Provence. Pevnostní vesnice je dokladem bohaté historie a přetrvávajícího kouzla regionu. Dlážděné uličky lemované starobylými kamennými domy se vinou až ke zřícenině kdysi impozantního hradu, z něhož se otevírá úchvatný výhled na okolní údolí a olivové háje. Není divu, že tato scenérie láká nejen fotografy jako Gérard, ale vyloženě zástupy milovníků umění, historie i gastronomie z celého světa. „Díky AI jsme prožili skvělý den a díky tomu, že jsme ušetřili čas s plánováním, jsme se mohli více věnovat dětem všem těm úžasným místům.“ 

 

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.