Do Chorvatska už nejedu! Jakub z Písku dostal u moře tučnou pokutu za něco, co tam jiným řidičům bez problémů projde

Foto: Daniel Kadlec

V Chorvatsku je možné řídit s až 0,5 promile alkoholu v krvi. Jakub z Písku nadýchal 0,37 promile, přesto dostal tučnou pokutu. V přepočtu cca 6500 korun. Nevěděl totiž, že se ho to netýká.


Desítky tisíc Čechů každoročně jedou užít si dovolenou na chorvatské pláže. Slunce, moře, smažené ryby, pršut a relativně dobré chorvatské víno. To jsou lákadla, kterým odolá málokdo. Tím spíše, když se v Chorvatsku může za volant usednout i s půl promile alkoholu v krvi. To odpovídá přibližně čtyřem deci vína, nebo litru piva. Vždy pochopitelně záleží na pohlaví a tělesné konstituci konkrétního člověka.

Vážně jsem netušil, že mě se povolená hranice alkoholu v krvi netýká. A myslím, že to z Čechů ví asi skutečně málokdo
Jakub S.; Písek

Užít si trochu zábavy chtěl i Jakub z Písku, který se do Chorvatska vydal se svojí přítelkyní a ještě s jedním párem. Ubytovali se v kempu blízko městečka Rogoznica a užívali zábavy plnými doušky. Asi v polovině pobytu se vraceli z večeře v nedaleké konobě, tedy malé rodinné restaurace. K večeři byla i sklenka vína, ale podle Jakuba si dali pouze jeden džbánek všichni čtyři dohromady, takže měl údajně maximálně 3 deci.

Jak už to ale bývá, Murphyho zákony fungují dokonale. Při zpáteční cestě tak Jakuba zastavili policisté a nechali ho dýchnout. Přístroj ukázal 0,37 promile, Jakub si tedy myslel, že je vše v pořádku. V Chorvatsku je totiž povoleno řídit s 0,5 promile alkoholu v krvi. Bohužel ale nebylo. Povolená hranice 0,5 promile totiž v Chorvatsku platí pouze pro řidiče starší 24 let, což Jakub nebyl. Letos mu totiž bylo teprve 22 let a o tom, že se ho limit 0,5 promile vůbec netýká, bohužel vůbec nevěděl. Pokuta byla tučná. Dva tisíce chorvatských kun, tedy přibližně 6.500 českých korun. A to měl ještě štěstí. V krajním případě mu totiž hrozila pokuta až 5 tisíc kun, případně dokonce odnětí svobody až na 60 dnů.

V Chorvatsku jsou dopravní předpisy přibližně stejné jako u nás. Na některá specifika by si ale řidiči měli dát pozor. A především si hlídat rychlost. Na to jsou chorvatští policisté opravdu hodně hákliví a pokuty bývají skutečně vysoké.

Věděli jste, že povolená hranice alkoholu v krvi se v Chorvatsku týká pouze řidičů starších 24 let? Napište nám do diskuze.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.cryptonews.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cestyavylety.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.