Češi a dovolená: Balí se den před odjezdem, berou si dvoje plavky a chtějí relax i digitální detox

Sardinie
Foto: Veronika Malá

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Ačkoliv před odjezdem prožívají mírnou nervozitu, u třetiny z nich převládá radost a nadšení.


Češi na dovolené preferují kombinaci aktivní dovolené a relaxace, pracovat nehodlá více než 90 % dotazovaných. Vyplývá to z průzkumu cestovní agentury Invia realizovaného prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos. Podle průzkumu cestovní agentury Invia třetina respondentů považuje plánování dovolené za stresující, přesto se každý druhý balí pouze den před odjezdem: „Téměř třetina (29 %) dotazovaných uvedla, že prožívá radost i obavy zároveň, každý čtvrtý je nervózní z toho, aby začátek dovolené proběhl hladce a bez problémů,“ říká k průzkumu Jiřina Ekrt Jirušková, tisková mluvčí cestovní agentury Invia.

Hrozí pocity zklamání

Nervozita může pramenit především z představy, jak by měla ideální dovolená vypadat. „Často na sebe vyvíjíme nerealistickou kombinaci nároků. Chceme mít dokonalé zážitky, harmonické chvíle s blízkými, vše perfektní a přesně podle očekávání. Pak ale hrozí pocity zklamání,“ říká ke stresujícím chvílím Alice Budová, profesionální koučka osobního a profesního rozvoje s tím, že očekávání je třeba formulovat chytře: „Jaký je ten jeden nejlákavější zážitek, se kterým chce každý z rodiny odjet? Jaká je ta nejdůležitější potřeba, kterou chceme dovolenou naplnit? S jakým pocitem chci z dovolené odjíždět, co konkrétně pro to mohu každý den udělat? Podobné dotazy nám mohou pomoci být realističtější ve svých očekáváních a tlumit tak negativní pocit, který v nás mohou před odjezdem vytvářet.

Seznamy a vážení kufru před odletem

S balením věcí si Češi starosti příliš nedělají, každý druhý se připravuje den před odjezdem. Třetina lidí (32 %) si nechává týdenní rezervu: „Z průzkumu vyplývá, že si více než polovina Čechů (60 %) píše seznamy věcí, co nezapomenout. K moři nesmí chybět především plavky, 60 % si bere nejčastěji dvoje,“ dodává k průzkumu Jiřina Ekrt Jirušková. Před doletem si pak téměř polovina lidí (45 %) váží zavazadlo doma, předchází tím zbytečnému stresu a komplikacím na letišti.

Relax a digitální detox

Téměř polovina Čechů (46 %) vyhledává kombinaci aktivní a odpočinkové dovolené. Relaxaci u moře, bazénu či na chatě volí každý třetí. O tom, že Češi berou rekreaci na dovolené vážně, svědčí i to, že více než 90 % dotazovaných nehodlá na dovolené pracovat, 73 % respondentů si s sebou nebere pracovní počítač ani telefon. Práce ovšem není jediným prvkem, od kterého bychom si měli odpočinout: „Pro mentální regeneraci ale nestačí na dovolené jen nepracovat. Neustálým scrollováním a nasáváním přemíry podnětů v digitálním vesmíru se dá prokrastinovat i od pořádného odpočinku,“ doplňuje profesionální koučka Alice Budová.

Offline dovolená

Důležitost přítomného okamžiku a odpočinku od online světa si uvědomují i Češi, digitální detox si na cestách dopřejí téměř tři čtvrtiny dotazovaných, kteří na dovolené plánují omezit používání internetu. „Dovolená je skvělá příležitost pro trénink technik meditace a mindfulness. Buďme zvídaví, přítomní tady a teď. Upusťme od perfekcionismu a radujme se i z nedokonalého," uzavírá Alice Budová, profesionální koučka.

Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos na vzorku 1000 respondentů.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.