Kam na víkend? Zkuste hrad, v jehož blízkosti měl přistát sovětský raketoplán Buran

Foto: Marek Brunner

V okolí hradu bylo již od padesátých let minulého století budováno rozsáhlé vojenské cvičiště, které později zahrnovalo také sklady jaderných hlavic i skoro 3km dlouhou ranvej pro ruský raketoplán Buran.


Kdo by neznal hrad Bezděz v blízkosti Máchova jezera, s jehož stavbou započal již někdy v polovině 13. století český král Přemysl Otakar II.? Je to cíl mnoha školních i rodinných výletů a málokdo asi zapomene na prudký kopec, který je potřeba zdolat, aby se návštěvník do hradu vůbec dostal. A právě poloha hradu, který ční nad okolní krajinou, způsobila, že ho komunisté v padesátých letech pro veřejnost znepřístupnili.

V noci kolem našeho domu jezdily tanky a mířily kanónem do oken. To bylo šílené
Jaroslava P.; obec Kochánky

Hrad, který byl svědkem mnoha historických událostí, se totiž v nepěkných padesátých letech stal také svědkem toho, jak komunisté v jeho okolí začali budovat výcvikový prostor pro armády Varšavské smlouvy. Celý prostor Ralska byl totiž již od roku 1938 využíván německým Wehrmachtem, který tam vybudoval také letiště. To bylo sice v roce 1945 zničeno spojeneckými nálety, nicméně hned po válce bylo letiště tehdejší Československou armádou obnoveno.

V roce 1947 bylo v okolí hradu Bezděz vysídleno 15 obcí a začal se zde budovat výcvikový tábor pro vojska budoucí Varšavské smlouvy. Byly zde například sklady munice, tankodromy s tankovou střelnicí, garážová sila pro tahače raket a také sklady pro jaderné hlavice. Sověti dokonce v průběhu osmdesátých let na půdorysu původního letiště vybudovali 2700 metrů dlouhou a 90 metrů širokou přistávací dráhu pro sovětský raketoplán Buran. Buran zde nikdy, dle dostupných informací, nepřistál, nicméně tato dráha dodnes patří k největším v Evropě. Sovětská armáda odešla z vojenského prostoru v Ralsku až v roce 1991.

Dnes se samozřejmě na hrad Bezděz dostanete již bez problémů a můžete se dokonce dívat i směrem na původní vojenský prostor z oken, která byla před rokem 1989 zazděna, aby návštěvníci hradu nic nezahlédli. Dnes byste asi ani nepoznali, že se po pláních v okolí hradu proháněly tanky s ostrou municí, nebo že v betonových silech byly skladovány jaderné zbraně.

Babí léto je jako stvořené pro podobné výlety, a tento vás určitě nezklame. Tím spíše, když v okolí Bezdězu můžete navštívit i další památky, jako třeba Starý Bernštejn. A vynechat byste neměli ani romantickou procházku kolem proslulého Máchova jezera.

Věděli jste, že v okolí Bezdězu byla vybudována přistávací dráha pro sovětský raketoplán? Napište nám do diskuze.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.