Zapadlou vesničku kousek od Rokycan nikdo nezná, přesto je díky „mekáči“ světoznámá

Foto: Pixabay

Stupno, vesnice kousek od Rokycan. Říká vám to něco? Ne? A co jméno Raymond Albert Kroc? Také ne? Tak vězte, že tahle dvě jména zná celý svět. Ale pod „přezdívkou“ McDonald´s.


Na světě snad není nikdo, kdo by neznal plátek mletého masa vloženého do housky, zabalený do voskovaného papíru se žlutým logem. Skoro nikdo však neví, že ten, kdo tenhle koncept rozšířil po celém světě, má kořeny v zapadlé vísce jménem Stupno na západě Čech. Jmenuje se Raymond Albert Kroc. A právě jeho otec, Alois Kroc, se v zapadlé vísce na západě Čech v roce  1879 narodil. 

Raymond se v USA živil jako prodejce mixérů a při svých obchodních cestách narazil v roce 1953 na zajímavou restauraci, jakýsi první „fastfood“. Restauraci vlastnili bratři Dick a Mac McDonaldovi a o nějaké expanzi vůbec neuvažovali. Svoji výjimečnost postavili na poměrně zajímavě zpracovaném konceptu jak za co nejkratší dobu obsloužit co nejvíce zákazníků. To Raymonda zaujalo mnohem více než samotné jídlo a tak si v roce 1954 otevřel svoji restauraci, kde aplikoval koncept bratrů McDonaldových. 

Za dalších osm let koupil za 2,7 milionů dolarů firmu McDonald´s a provozuje v tu chvíli již 500 restaurací, ve kterých prodává miliardu hamburgerů. Američané si jeho koncept zamilovali a „mekáče“ se tak otevírají nejen v USA, ale také v Kanadě, Japonsku, Německu, Austrálii a Velké Británii. Po roce 1989 vstoupil koncept restaurací McDonald´s i do zemí střední a východní Evropy. Mnozí si možná ještě pamatují nekonečné fronty před první provozovnou v Praze ve Vodičkově ulici. 

A jak na takový úspěch podnikatele s českými kořeny pamatuje zmíněná vesnička? V podstatě nijak. Na domě Aloise Kroce je sice pamětní deska, ale to je asi vše, co tohoto podnikatele světového formátu připomíná. Přitom ve světě prorazil úplně stejně, jako například Tomáš Baťa, kterého zná každý Čech. I přes to by návštěva Stupna mohla být zajímavým víkendovým výletem

Do Stupna se dostanete snadno po dálnici D5. Pojedete-li z Prahy, sjedete na exitu 50 a potom dále směr Radnice. Pojedete-li od Plzně, tak využijete sjezd č. 62. Ve Stupně se asi dlouho nezdržíte, ale pár kilometrů od Stupna, v obci Nadryby, se můžete nechat i s autem převézt přes řeku Berounku přívozem s ručním pohonem. Zážitek to je fantastický. Hlavně ve chvíli, kdy najíždíte na prám. Na druhé straně se potom nachází například golfový resort Darovanský dvůr, odkud pak můžete, po dobrém obědě, vyrazit zpátky směr Praha, nebo Plzeň. 

Věděli jste, že má „mekáč“ svoje kořeny v České republice? Napište nám do diskuze.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.