Petr z Prahy: Připlatil jsem si za asi nejhorší sedadlo v letadle. Netušil jsem zradu

Nejlepší místo v letadle
Foto: Pixabay

Dálkový let je v ekonomické třídě skutečný očistec. Jsou ale přeci jen lepší sedadla. U nouzového východu. V některých případech se však budete proklínat, že jste si za ně připláceli.


Kdo někdy strávil v letadle cca šest hodin, dá nám jistě za pravdu, že to v ekonomické třídě není sice zrovna procházka růžovým sadem, ale dá se to zvládnout. Vzlet, jídlo, jeden film, hodinku „šlofíček“ a už se jde na přistání. Jenže s přibývajícím časem na palubě začne být cítit každá minuta. Lety v ekonomické třídě delší než deset hodin jsou potom už opravdu hodně náročné. Řešením může být sedadlo u nouzového východu. Někdy ho dostanete u odbavení „na náhodu“, spíše se za něj ale připlácí. Proč? Důvod je nasnadě. Před těmito sedadly je opravdu velký prostor. Jenže právě tenhle prostor vám může za určitých okolností znepříjemnit let více, než kdybyste seděli na „normálním“ sedadle.

Vypadalo to jako skvělý nápad. Na letu do Istanbulu také byl. To ale bylo letadlo, které mělo pouze dvě řady sedadel. Z Istanbulu do Hanoje to byl naopak očistec
Petr Bartěk; Praha

Svoji vlastní zkušenost se sedadlem u exitu na letu z Prahy do Hanoje nám poslal Petr Bartěk z Prahy: „Při odbavení jsem požádal slečnu o sedadlo do uličky. Zeptala se mě, jestli hovořím anglicky a po mém potvrzení, že ano, mi dala palubní lístky se sedadlem u nouzového východu, kde je hodně místa pro nohy. Na letu do Istanbulu to byla paráda, ale z Istanbulu do Hanoje to byl opravdu očistec“, popisuje Petr svoji cestu. Problém byl totiž v tom, že některá letadla mají pouze dvě řady sedadel, zatímco ta větší mají řady tři.

U letadel, která mají pouze dvě řady sedadel, po místě u nouzového východu okamžitě skočte. Buď si ho můžete rezervovat při online odbavení, většinou za příplatek, nebo o něj požádat u odbavení na letišti. Jestliže bude místo u exitu volné, a alespoň nějak se domluvíte anglicky, je šance, že vám takové sedadlo přidělí. Budete mít královské místo pro nohy, samozřejmě viděno prizmatem ekonomické třídy, a dálkový let tak bude mnohem snesitelnější. Zrada ovšem může nastat v právě v letadle se třemi řadami sedadel.

Před sedadly v prostřední řadě je sice také větší prostor, jenže to může být v tomto případě paradoxně velký problém. Nezdvořilí cestující, a nebudeme si nic namlouvat, bude jich v letadle v tomto ohledu většina, totiž nebudou mnohdy respektovat to, že prostor před vaším sedadlem je váš prostor a budou ho velmi často používat k přecházení mezi uličkami. Tu vám šlápnou na nohu, tu strčí do stolečku s jídlem, nebo zavadí o monitor, na kterém sledujete film. Prostě před sedadly u nouzového východu v prostřední řadě se odehrává ten největší frmol a už po dvou hodinách letu budete možná litovat, že jste za takové sedadlo připláceli.

Situaci by měl vyřešit palubní personál, jenže ne vždy tomu tak je. Například z našich zkušeností můžeme říci, že třeba personál Qatar Airways, je v tomto ohledu velice striktní a neukázněné cestující usměrňuje. Na opačném pólu je dle naší vlastní zkušenosti personál Turkish Airlines, který přecházení cestujících uličkou u nouzového východu často vůbec neřeší. Určitě ale záleží na konkrétním letu a skladbě posádky.

Máte nějakou vlastní zkušenost se sedadly u nouzového východu? Napište nám do diskuze.

Zdroj: Daniel Kadlec; Petr Bartěk

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.