Vychází unikátní kniha „Historie psaná Čedokem“ o proměnách cestování u nás

Kniha Čedok
Foto: Čedok

Od kočárů k přímým letům do exotiky, z Mikulandské ulice do celého světa: Čedok vydává unikátní publikaci, která mapuje, jak se měnil cestovní ruch v tuzemsku na pozadí různých historických událostí.


Jedná se o vůbec první takovou knihu u nás. Jejím autorem je pan Svatopluk Rada, jenž pro významnou značku pracoval více než třicet let. Limitovanou edici nazvanou „Historie psaná Čedokem“ slavnostně pokřtily v prostorách Strahovské knihovny v Praze 101letá paní Jaroslava Koubková a paní Bohumila Salačová, které s nejstarší cestovní kanceláří pojí profesní i osobní život po dlouhou řádku let. Kniha bude v prodeji pouze prostřednictvím webových stránek Čedoku.

Unikátní příběhy 

Čedok se dlouhodobě řadí mezi nejikoničtější české značky. Jeho kořeny sahají až k počátkům samostatného Československa a letos oslavíme už sto čtvrté výročí cestovní kanceláře. Svou pevnou pozici si navíc udržel i přes několik politických režimů a řadu ekonomických krizí – od druhé světové války až po divokou porevoluční dobu,“ řekl generální ředitel Čedoku Stanislav Zeman a připomněl: „Co je ale vůbec nejdůležitější, Čedok otevřel turistům dveře do světa tehdy a otevírá je i dnes, zejména cestujícím z regionů a také do destinací, kam se prozatím necestovalo. Mám proto radost, že se nám podařilo dát dohromady knihu, která je vlastně prvotinou nejen o nejstarší tuzemské cestovní kanceláři, ale i o cestovním ruchu u nás obecně. Díky tomu jsou unikátní příběhy uložené také do budoucna.“

Mapy, legendy a vzpomínky

Historie psaná Čedokem na tři sta stranách připomíná, jak se rodila a rozvíjela cestovní kancelář od dvacátých let minulého století až doposud, i jak se měnil turismus v Česku a tehdejším Československu. Autor Svatopluk Rada v knize čtenářům nastiňuje důležité momenty, které souvisí nejen s Čedokem napříč historií a jeho majiteli i řediteli, ale také s tuzemskými a světovými událostmi. Řadu podkladů a artefaktů pro vznik sesbíral během více než třiceti let práce pro Čedok i poté. „I když se říká lepší vyhořet než se stěhovat, mně tehdy stěhování centrály Čedoku paradoxně pomohlo. Zaměstnanci při něm totiž vyklízeli zásuvky svých pracovních stolů, které často skrývaly hotové poklady z minulosti firmy,“ prozradil s úsměvem autor publikace Svatopluk Rada a dodal: „A abych cestovatelské dějiny čtenářům přiblížil co nejpoutavější formou, zařadil jsem do knihy vedle řady historických fotografií, map či plakátů i firemní legendy a osobní vzpomínky, vlastní i mých kolegů.

Kmotra ve věku 101 let 

Slavnostní křest se uskutečnil ve Strahovské knihovně v úterý 19. března 2024 za účasti autora, vedení cestovní kanceláře a dalších hostů z cestovního ruchu. První knižní kmotrou se stala vážená paní Jaroslava Koubková. Energická 101letá dáma pracovala dlouhá léta v mladoboleslavské pobočce Čedoku a tamní obyvatelé ji poznávají dodnes. „V CK Turista a později v Čedoku jsem působila téměř třicet let na pozici odborného referenta zahraničních zájezdů, takže i dnes se mi stane, že mě sem tam někdo pozná právě z pobočky v Mladé Boleslavi,“ vyprávěla Jaroslava Koubková a dále pokračovala: „S Čedokem jsem procestovala celou řádku zemí včetně mého oblíbeného Jadranu. Provázel mě tak nejen pracovním, ale i osobním životem. Mám proto obrovskou radost, že tahle kniha vznikla. Nejen, že můžu při jejím listování zavzpomínat, ale zároveň představuje i odkaz tradice Čedoku a zdroj cenných informací o cestování pro budoucí generaci – třeba i pro mých pět pravnoučat.“

Provádí už déle než 50 let 

Role druhé kmotry se ujala stávající zaměstnankyně Čedoku paní Bohumila Salačová, která v české cestovce s nejdelší tradicí pracuje jako prodejkyně zájezdů na pobočce v Nekázance už déle než půlstoletí. „V Čedoku jsem už od sedmdesátých let, a tak toho pamatuji hodně. Od proplácení cestovních šeků až po prodej zájezdů online. Co mě ale těší vůbec nejvíce je, že dnes už může cestovat vlastně kdokoliv, dříve to bylo něco výjimečného,“ vzpomínala Bohumila Salačová. A recept na to, jak v jedné firmě spokojeně pracovat takto dlouho? „U mě je to souhra hned několika aspektů – od lásky k cestování přes radost z práce s klienty až po bezvadný kolektiv, kde se všichni cítí trochu jako v rodině, jako doma,“ uzavřela.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.