Téměř čtyři nehody ze sta zavinili vloni čeští řidiči v zahraničí. O prázdninách vede Chorvatsko

Foto: Pixabay

Prim v nehodovosti Čechů v zahraničí hrají prázdninové měsíce. Ruku v ruce s celkovou statistikou nehod jde také nejoblíbenější destinace českých turistů, kterou je bezesporu Chorvatsko.


Platný cestovní doklad, rezervaci do hotelu, vše potřebné zabalené a naložené do vašeho automobilu před cestou do zahraničí – to je obrázek, který se v létě naskytne řadě z nás. Jste si jisti, že i vaše vozidlo je připraveno na cestu do zahraničí? Máme pro vás informace a data České kanceláře pojistitelů.

Řada Čechů bude vyrážet na letošní letní dovolenou do zahraničí. Podle dat průzkumu Ipsos tak učiní až 63 % z nás. Většina navíc vycestuje za hranice automobilem, k čemuž se uchyluje až 53 % těch, kteří míří na dovolenou.

Téměř čtyři nehody ze sta čeští řidiči zavinili vloni v zahraničí

Dle dat České kanceláře pojistitelů v rámci škod z povinného ručení Češi v zahraničí za rok 2022 způsobili celkem 7028 nehod, což je 3,7 % všech škod včetně těch na českém území. „Nejvíce nehod způsobili Češi v Německu, a to 2620, na druhé příčce je Slovensko se 937 nehodami a třetí místo obsadilo Rakousko se 907 nehodami. Mezi Čechy ve velmi navštěvovaném Chorvatsku v minulém roce zavinili 163 nehod a umístilo tak se na pomyslné osmé příčce,“ jmenuje země Petr Jedlička, pojistný matematik České kanceláře pojistitelů.

Prim v nehodovosti Čechů v zahraničí hrají také prázdninové měsíce, kdy v roce 2022 došlo k 21,4 % všech nehod. „Konkrétně v červenci to bylo 796 a poté v srpnu 710 nehod,“ doplňuje statistiky Petr Jedlička.Ruku v ruce s celkovou statistikou nehod jde také nejoblíbenější destinace českých turistů Chorvatsko, kde je taktéž nejvyšší nehodovost v červenci a v srpnu. V případě Itálie nastalo nejvíce nehod také v červenci a vyšší počty nehod vznikly rovněž v březnu, což může souviset s cestami na lyže, dále také během června, srpna i září, kam ještě spadají okraje letní sezóny. Na rozdíl od Chorvatska dochází k nehodám českých motoristů v Itálii prakticky po celý rok, což vedle výše zmíněných prázdninových škod souvisí např. i s nákladní dopravou, pracovními cestami apod.

K čemu je zelená karta?

Co se týká automobilu, tak škody vámi způsobené vaším vozidlem v zahraničí, jsou kryty v rámci povinného ručení a dokladem o zřízení je tzv. zelená karta „Motorista by měl mít zelenou kartu při cestě do zahraničí vytištěnou u sebe, i když na území České republiky již postačí ji mít elektronicky například v mobilním telefonu. Změny se dočkáme až v průběhu roku 2025, kdy budou moci mít motoristé zelenou kartu v digitální podobě ve formátu pdf také v zahraničí,“ upozorňuje Vladimír Krejzar, ředitel likvidace České kanceláře pojistitelů.

Zelená karta v zahraničí má i další výhodu – k dispozici máte asistenční služby. S nimi vám pojišťovna zajistí odtah nepojízdného auta, náhradní vůz nebo vyproštění vozu. Zkrátka co si sjednáte, to platí i v cizině. Na zelené kartě je navíc uvedené telefonní číslo na asistenční službu, kam můžete volat non-stop a domluvíte se vždy v češtině.

Jak se chovat při dopravní nehodě

V případě autonehody v zahraničí zajistěte neprodlené sepsaní společného záznamu o dopravní nehodě. Ve voze mějte připravený Evropský formulář záznamu o dopravní nehodě, který je stejný ve všech jazykových verzích. Stáhnout si ho můžete zde. Vyplněný záznam o nehodě předejte neprodleně odpovědnostní pojišťovně viníka, u které budete způsobenou škodu uplatňovat. Pokud neznáte údaje o odpovědnostní pojišťovně viníka, obraťte se na Informační středisko České kanceláře pojistitelů.

Také platí to, že jste-li poškozeným, pojistnou událost své vlastní pojišťovně hlásit nemusíte. Vzniklou škodu by měla uhradit pojišťovna viníka nehody. Naopak, jestliže jste viníkem, škodu vaší pojišťovně nahlásit musíte, protože ta poškozenému zaplatí vzniklou škodu.

Asistenční službu své pojišťovny volejte i v případě, že si nebudete jisti dalším postupem. Zásadně nepřijímejte nabídku asistenčních služeb od poskytovatelů, kteří se náhodně objeví na místě dopravní nehody a nejsou smluvními asistenčními službami vaší pojišťovny, eventuálně smluvními asistenčními službami pojišťovny dalšího účastníka (viníka) nehody.

Co když způsobím škodu na svém vozidle?

Jestliže nemáte standardně sjednané havarijní pojištění, před odjezdem do zahraničí jeho sjednání určitě zvažte. „Využít můžete tzv. krátkodobé havarijní pojištění. To lze sjednat třeba na jeden měsíc a funguje jako klasické havarijní pojištění, jsou z něj kryta rizika nehody, vandalismu, odcizení nebo živelné pohromy podle nabídky jednotlivých pojišťoven,“ říká Veronika Pilková, tisková mluvčí České kanceláře pojistitelů.

Stala se vám někdy v zahraničí dopravní nehoda? Jak jste celou situaci vyřešili? Napište nám do diskuze. Děkujeme.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.