Přesně kvůli takovému chování téměř každý řidič nenávidí cyklisty

Přestupky cyklistů
Foto: Pixabay

Letní počasí přeje cyklistice a na silnicích to je vidět. Opět se ale bohužel budeme jako řidiči setkávat s cyklisty, kteří si myslí, že silnice je celá jejich. Dámy a pánové, není. Stačí si přečíst pravidla silničního provozu.


Řidiči a cyklisté jsou někdy jako oheň a voda. Mnohdy to totiž na silnicích vypadá, že jsou to dva nesmiřitelné tábory. Navzájem se osočují ze schválností, nerespektování pravidel silničního provozu a předhánějí se v tom, kdo komu udělá větší schválnost. Cyklisté jedou například ve třech vedle sebe, automobilisté je zase předjíždějí v několikacentimetrové vzdálenosti. Špatně ale většinou skončí právě cyklisté.

Držet rovnováhu nestačí

Jsou totiž jednou z nejohroženějších skupin v silničním provozu. Jízdu na kole ovládá mnoho občanů všech věkových kategorií, ale málokdo si uvědomuje, že v okamžiku vyjetí na silnici se stávají účastníky silničního provozu. Cyklista musí umět nejen správně jezdit na kole, tedy udržet rovnováhu a zvládat jízdu i v obtížných podmínkách, ale také ovládat pravidla silničního provozu. A s tím si cyklisté mnohdy hlavu nelámou.

Nejezdit vedle sebe je základ

Jaká jsou tedy ta základní pravidla? Cyklisté především nesmí jezdit vedle sebe. Na Tour de France, na které se každý druhý cyklista při své jízdě vidí, platí jiná pravidla. V běžném provozu je však potřeba dodržovat pravidla platná pro každého účastníka silničního provozu a jezdit u pravého okraje vozovky za sebou. Řidiči osobních aut mají velký problém takový „balík závodníků“ předjet a vznikají nebezpečné situace. Ty ohrožují především cyklisty.

Podle policie jsou potom nejčastějšími dopravními přestupky cyklistů tyto:

  • nerespektování dopravních značek a ignorování světelné signalizace
  • jízda za snížené viditelnosti bez předepsaného osvětlení
  • nedostatečné technické vybavení, resp. nevyhovující stav jízdního kola

Reflexní oblečení

Samozřejmostí by také mělo být reflexní oblečení. Miniaturní světýlka ve skutečně špatných světelných podmínkách nestačí. Určitě není žádná ostuda obléci si pro večerní jízdu například reflexní vestu. Existují sice speciální reflexní dresy pro cyklisty, ale ne každému se do nich chce investovat. Investovat do svého bezpečí je ale ten základní předpoklad, se kterým by si cyklista měl sednou na kolo.

Dalším předpokladem bezpečné jízdy je předvídavost a defenzivní jízda. Kličkování mezi auty v městském provozu, koukání do mobilu nebo například kouření mezi bezpečný styl jízdy rozhodně nepatří.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.