Nudí se a schválně blokují výjezdy. Najet s osobákem mezi kamióny je někdy opravdu o život

Foto: Jiří Soukup

V zácpách se občas nudí a dělají tak někdy naprosto zbytečné naschvály. Způsobují tím však nejen dopravní zácpy, ale také velice nebezpečné dopravní situace, které mohou skončit i nehodou.


Kdykoliv napíšeme nějaký článek o tom, jak chování některých řidičů kamiónů způsobuje zbytečné zdržení v dopravě a dlouhé kolony, ozvou se v diskuzích řidiči těchto vozů s argumety typu, že „pisálek“ asi nikdy neseděl za volantem ničeho jiného než tříválcové Fábie, ať si to jde někdy zkusit, že nebýt jich, tak jsou prázdné obchody, že Pražský okruh projektoval hlupák, atd., atd… Ani slovo o tom, že někteří z nich jsou skutečně hrozbou pro ostatní řidiče. Ani slovo o tom, že se někteří řidiči náklaďáků opravdu nechovají jako profesionálové. Někdy se totiž chovají jako ti největší silniční hulváti.

Dnes jsem tím „pisálkem“ který bude na třeskuté téma řidičů kamiónů psát, já, Jirka Soukup z redakce webu TestyOjetin.cz. Na MKD jsem jezdil dva roky a žádný med to rozhodně nebyl. Jako motoristický novinář jsem otestoval přibližně tisícovku různých aut a jezdil s nimi po celém světě. Na dálnicích, v bahně, na poušti i na závodním okruhu jako účastník kurzu vedeného bývalým pilotem Formule 1. To jen pro ušetření času těm, kteří si budou v komentářích anonymně honit triko, jací že to jsou profíci a že „pisálci“ by měli jít dělat „něco užitečného“. Ale tohle rozhodně nemá být článek o mně. Má to být článek o tom, co vše jsou schopni na českých silnicích předvádět ti, kteří si říkají „profesionální řidiči“.

Stačí se projet například po pražské Jižní spojce. Ze Smíchova až na Černý Most zde bývá většinou hodně hustý provoz. Pravý pruh proto bývá velmi často plný kamiónů, které jenom velice pomalu popojíždějí. Je to frustrující. Vím to sám. Sedět třeba dvě hodiny v autě, mít před sebou plachtu návěsu kolegy přede mnou a posouvat se tempem 5km/h, je šílené. Taková situace potom často svádí k telefonování, psaní zpráv, koukání na TV, případně k dalším činnostem, které tu nudu alespoň trochu rozbijí. Občas se ale zdá, že mezi takové činnosti patří u některých řidičů i naprostá ignorace dopravních předpisů a elementární slušnosti.

Jako příklad lze uvést situaci ze včerejšího odpoledne u výjezdu na dálnici D10. Fronta kamiónů se táhla snad již od Europarku, ale mezi vozy byly maximálně dvoumetrové rozestupy. Většinou ale ani to ne. Vyjet výjezdem na dálnici D10 tak bylo v podstatě nemožné, jak je ostatně vidět z úvodní fotografie, která byla pořízena palubní kamerou. Auta v levém pruhu musela prudce zpomalovat v místě, kde jejich řidiči tušili výjezd a čekat, jestli se kolona kamiónů pohne. Že šlo o velice nebezpečnou situaci, není jistě potřeba profesionálním řidičům nijak zvlášť vysvětlovat.

Někteří řidiči v levém pruhu proto snahu o odbočení vzdali a pokračovali raději rovně směrem na Ústí. To samé jsem udělal i já. Zastavit v levém pruhu jenom proto, že nějaký znuděný řidič kamiónu není schopen uvolnit místo a blokuje tak výjezd, za případnou nehodu rozhodně nestojí. V levém pruhu totiž  jela auta rychlostí kolem 70km/h, takže je zřejmé, že zastavit a čekat, až se uvolní výjezd, by byla sebevražda.

Pánové v kamiónech. Klidně pište do komentářů, že bez vás by nebylo v obchodech zboží, že pisálci jako já, jezdili jenom ve šlapacím autíčku, nebo že za ucpanou Jižní spojku může hustota dopravy. Máte na to právo a já to nijak nerozporuji. Pište si co chcete. Zkuste se ale někdy zamyslet, až se zase budete za volantem nudit a dělat „špunt“ na výjezdech, jestli náhodou i v osobních autech nemůže tu a tam sedět někdo, kdo je minimálně stejně tak nepostradatelný a důležitý, jako jste vy. Třeba řidič sanitky, který nemůže jet pro pacienta do Ústí místo do Boleslavi. Bude tam stát, houkat a čekat až se kolona pohne?

Zdroj: Jiří Soukup (vlastní zjištění autora)

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.