Komunisti na tohle místo sedmdesát let nikoho nepustili. O tomto víkendu lze ale vidět vše

Foto: Pardubický kraj

V Česku je mnoho míst, která si v minulosti komunisté nechávali pouze pro sebe. Jedno z nich je necelých 160 kilometrů od Prahy a o tomto víkendu bude jedna z posledních letošních příležitostí se tam podívat.


Tento víkend má být nádherné počasí. Bude to tak možná poslední letošní víkend s teplotami nad 20°C. Tedy ideální čas na příjemný výlet. Proč se ale mačkat na hradu Karlštejn, zámku Konopiště, nebo Hluboká. Existuje možná i zajímavější místo, kde lze strávit příjemný víkend. Možná není tak honosné, jako bílou fasádou zářící Hluboká, ale o to je víc zajímavější. Tohle místo totiž bylo veřejnosti nepřístupné dlouhých sedmdesát let. Komunisté tam nikoho nepustili. Objekt se nachází v Pardubickém kraji, necelých 160 kilometrů od Prahy. Z Brna je to potom pouhých 120 kilometrů.

Naším tajným tipem na výlet je znovuotevřený a zrekonstruovaný hrad Rychmburk, který vlastnil například rod Kinských nebo Thurn Taxisů, a který byl veřejnosti celých 70 let nepřístupný. V říjnu bude hrad otevřen již pouze o víkendech, potom se zcela uzavře. Návštěva ale rozhodně stojí za to. Tím spíše, že i v okolí je mnoho zajímavých míst, která lze spojit do jednodenního výletu.

Aktuálně je na hradu otevřena expozice o historii panství Rychmburk, která se nachází v severozápadním křídle ve třetím nadzemním podlaží v pěti sálech spojených nově objevenou enfiládou.  Dále je přístupná kaple a koncertní sál. Pro fyzicky zdatnější návštěvníky je po náročném schodišti přístupná také hradní věž. Z nádvoří lze sestoupit i do sklepení hradu s nádhernými kamennými klenbami. K vidění je také zrekonstruovaný byt pana správce, který nabízí pohled na začátek 20. století.

Přestože v posledních 300 letech před znárodněním na hradě nikdo nebydlel, a to ani šlechtičtí majitelé, ani správa panství, nabídli jsme návštěvníkům pohled, jak mohla vypadat taková domácnost správce panství na začátku 20. století. Byt obsahuje ložnici, dětský pokojíček, pokoj služky, pracovnu, salon a jídelnu s dobovou atmosférou. Sestavili jsme je z předmětů z depozitářů našeho a okolních muzeí, něco jsme dostali darem, něco koupili po bazarech. Snažili jsme se, aby to vypadalo, že obyvatelé bytu právě odešli na procházku a za chvíli se vrátí,“ říká ředitelka Regionálního muzea v Chrudimi Klára Habartová.

Kdo by chtěl v prohlídce pokračovat, může v Předhradí navštívit kostel a především krásnou Panskou zahradu, kde se nachází i dětské hřiště. O pár kilometrů dál se potom nachází Skuteč a tamní muzeum. Můžete potom pokračovat dále do Proseče, kde je muzeem dýmek, do Luže s krásnou katedrálou a hradem Košumberk, nebo do Hlinska s centrem lidových staveb s názvem Betlém. Nedaleko Hlinska je pak známý skanzen lidových staveb Veselý Kopec.

Víte o nějakém zajímavém místě v Česku, které bylo veřejnosti nepřístupné? Napište nám do diskuze.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cestyavylety.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.