Cestování za socialismu? Pašerácké výlety do NDR dnešní třicátníci nechápou

Trabant
Foto: Pixabay

Za socialismu se dalo vyrazit na víkend maximálně tak na Karlštejn nebo na Konopiště. Občas ale v odvážných rodinách proběhly i tzv. „pašerácké“ výlety do NDR pro boty nebo třeba diaprojektor. Pro dnešní třicátníky sci-fi k nepochopení.


Možná bychom mohli začít tím, co to je, resp. byla, NDR. Dnešní Německo bylo až do roku 1990 rozděleno na dvě části. SRN, tedy Spolkovou republiku Německo a NDR, Německou demokratickou republiku. Běžně se mluvilo o Západním Německu (SRN), které bylo součástí Západního bloku a o Východním Německu (NDR), které bylo součástí Východního bloku. Zatímco v Západním Německu a v celé kapitalistické Evropě přetékaly obchody zbožím, u nás tomu tak nebylo.

Do Maďarska pro džíny

Kdo chtěl proto třeba něco pěkného na sebe, musel buď do Tuzexu, nebo k našim sousedům, kde se tu a tam dalo něco sehnat. „Já jsem s kamarády vyrazil vlakem do Budapešti, kde jsem si koupil mikinu s nápisem „Harvard University“, džíny a desku Alphaville. To bylo tenkrát fakt něco," říká Tomáš, který vede o patro výše malou počítačovou firmu, a vzpomíná dál: „S rodiči jsme taky asi třikrát vyrazili do NDR na tzv. „pašerácký“ výlet pro boty."

Dělejte, že spíte!

Ano, do NDR se skutečně vyráželo za účelem nákupu kvalitní obuvi Salamander, která tam byla v té době běžně k dostání. Jenže problém byl na hranicích. „Museli jsme staré boty zahodit a ty nové si trochu ošoupat. To mně bylo strašně líto,“ vzpomíná Tomáš. Jenže i ošoupané Salamandry za trochu toho risku stály. „Nikdy nás na hranicích nekontrolovali, ale jednou to bylo hodně těsné,“ přibližuje Tomáš nepříjemnou situaci z přechodu v Hřensku. „Měli jsme škodovku tisícovku, která měla zavazadlový prostor i za zadními sedadly. Tam rodiče schovali promítačku diaprojektorů a my jsme se ségrou měli dělat, že spíme. Aby se celníci nechtěli za sedadla podívat. Ani jsme nedýchali, jak jsme se báli, ale prošlo to,“ vypráví s úsměvem Tomáš.

Važme si svobody

Pro dnešní třicátníky je takové vyprávění k nepochopení. Jasně, v době kdy se mohou ve čtvrtek rozhodnout, že si na víkend zaletí do Říma, nebo třeba Paříže, to je skutečně k nepochopení. Taková ale byla doba a je možná dobré si na to občas vzpomenout. Obzvláště ve chvílích, kdy máme pocit, „jak to tenkrát bylo skvělé a dnes to stojí za starou bačkoru.“ Nestojí. To jsme si jenom příliš rychle zvykli na nabytou svobodu, kterou bereme jako samozřejmost. Samozřejmá ale rozhodně není.

Pamatujete dobu, kdy se jezdilo do NDR pro boty a do Maďarska pro džíny, desky a mikiny? Napište nám do diskuze.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.