Češi zůstávají konzervativní. Vedou tradiční dovolenkové destinace s all inclusive. Novým trendem je single cestování

Rhodos
Foto: Daniel Kadlec

Léto je za rohem a Češi se pomalu chystají k moři. Ať už se jedná o rodiny s dětmi, mladé páry nebo seniory, výběr letních destinací se příliš neliší. Češi si jednoduše chtějí dopřát pohodlí.


Přestože se nabídky zájezdů rozrůstají o nové destinace dostupné přímým letem z Prahy či regionálních letišť, Češi zůstávají s výběrem dovolené konzervativní a chtějí si dopřát luxus a pohodlí. I proto nejčastěji volí resorty s all inclusive stravováním v Turecku, Řecku nebo Egyptě. K cestovatelským trendům letošního roku patří rostoucí počet single cestovatelů a seniorů nad 65 let, zájem se meziročně zdvojnásobil. 

Češi letos plánují dovolenou ve velkém

I díky umírněné inflaci se zájem o letní zájezdy v porovnání s minulým rokem zvýšil o 25 %: „Na základě prodejních dat můžeme už nyní říct, že letní sezona bude opravdu silná. Velký zájem klientů jsme zaznamenali již v období předprodejů first minute, kdy jsme prodali o čtvrtinu zájezdů více než loni. Největší počet klientů zamíří na dovolenou již začátkem letních prázdnin, tedy poslední červnový víkend,“ říká k letním dovoleným Jiřina Ekrt Jirušková, tisková mluvčí cestovní agentury Invia.

Češi zůstávají konzervativní 

Ať už se jedná o rodiny s dětmi, mladé páry nebo seniory, výběr letních destinací se příliš neliší. Češi si jednoduše chtějí dopřát pohodlí. I proto většina volí leteckou dopravu (87 %) s all inclusive nabídkou (75 %) a ubytování nejčastěji ve čtyřhvězdičkovém hotelu (46 %). „Klienti si letos nejčastěji dopřejí osmidenní dovolenou (51 %) v Turecku, kam v létě zamíří na základě aktuálních dat prodejů 23 % cestovatelů. Následuje Řecko (20 %) a Egypt (11 %). Vzrůstající zájem vykazuje Bulharsko, Tunisko a Chorvatsko, zatímco si klasické destinace jako Itálie, Španělsko a Kanárské ostrovy udržují stabilní popularitu,“ upřesňuje tisková mluvčí cestovní agentury Invia a dodává, že pro klienty je určující především poměr ceny a nabízených služeb, i proto se na první příčce v oblíbenosti umístilo Turecko už druhý rok po sobě: „Zákazníci si uvědomují, že se na ceny, za které získají v Turecku nebo Egyptě all inclusive dovolenou, v Řecku nebo Španělsku nedostanou. Čím dál častěji proto míří právě na tureckou riviéru, která nabídne skvělé služby za velmi přijatelné ceny,“ upřesňuje Jiřina Ekrt Jirušková. 

Dovolená v Egyptě levnější než na Lipně?

Pro Čechy je all inclusive již běžným standardem, chtějí si dopřát pohodlí a luxus: „V případě, že zákazníci chtějí na dovolené ušetřit, raději sníží počet dnů dovolené, než aby slevovali z kvality služeb. Namísto 11 dnů tak pojedou pouze na týden,“ upřesňuje k požadavkům klientů Jiřina Ekrt Jirušková. Průměrná cena za letní dovolenou vyjde na necelých 18 tisíc korun, mírně se odlišuje v závislosti na jednotlivých destinacích: „Průměrná částka, kterou nyní Češi za letní týdenní dovolenou v Řecku utrácí, je 18 980 Kč za dospělého, Turecko 18 200 Kč, Egypt 17 100 Kč, Tunisko 15 300 a Bulharsko v průměru 18 960 Kč. Za dovolenou v Chorvatsku zaplatí klienti zhruba 10 400 Kč. Dovolená v Česku vyjde v průměru na 6 200 Kč za dospělou osobu,“ říká Jiřina Ekrt Jirušková a dodává, že je letos nabídka zájezdů ještě větší a cenově dostupnější než loni: „Skvělým cenám napomáhá snížená inflace, chuť Čechů cestovat a také nové cestovní kanceláře, které letos vstoupily na český trh. Díky těmto faktorům je nabídka dovolených opravdu cenově dostupná a lidé mohou najít týdenní dovolenou již od 9 000 Kč za osobu. Pokud si porovnáte cenu rodinné týdenní dovolené vlastním vozem například na Lipně nebo v Krkonoších a cenu týdenní letecké dovolené v Egyptě s all inclusive, zjistíte, že vás ta zahraniční vyjde někdy i levněji.“ 

Single cestovatelé: Nový trend? 

Vyrazit na dovolenou sám už rozhodně není tabu. Počet single výletníků se naopak každoročně zvyšuje a stává se novým trendem. „Single dovolené nakupují nejčastěji zákazníci z velkých měst, jako jsou Praha, Brno či Ostrava. Obvykle se jedná o týdenní letecké dovolené s all inclusive stravováním. Žebříček nejoblíbenějších zemí, kam single cestovatelé nejčastěji míří, není příliš rozdílný od ostatních zákazníků. Suverénně vede Egypt, kam se samostatně vydávají spíše ženy,“ říká k trendům v oblasti cestování Jiřina Ekrt Jirušková a dodává, že stoupá i počet cestujících seniorů. „Meziročně se zdvojnásobil počet lidí nad 65 let, kteří si u nás objednali letní zájezd, i zde se ale výběr destinací od těch tradičních neliší.“ 

Nové destinace a zážitky

Ačkoliv data směřují spíše ke konzervativnímu chování klientů, na vzestupu jsou i země jako je Albánie, Černá Hora nebo Madeira. Letošní novinkou jsou například Azorské ostrovy či zájezdy dostupné z regionálních letišť, jako jsou Pardubice, České Budějovice nebo Karlovy Vary. „Žhavou novinkou letošního roku se stala La Palma, která spadá pod Kanárské ostrovy. Jednoduše se na tento nádherný ostrov díky novému přímému spoji dostanete přímo z Prahy. La Palma je ideální pro všechny, kteří hledají kombinaci aktivní a odpočinkové dovolené. Nabízí nádhernou přírodu, okouzlující výhledy a příjemnou, uvolněnou atmosféru,“ láká Jiřina Ekrt Jirušková.

Zájem o exotiku roste 

Poptávka každoročně roste i o zájezdy do exotických destinací v Keni, na Madagaskaru nebo Zanzibaru. „Zájem o přímé lety do exotických destinací, které se na českém trhu objevily zhruba před 2 lety, každoročně významně roste. Klienti se díky přímému spojení nemusí obávat jazykové bariéry ani mnohdy náročných přestupů na velkých mezinárodních letištích. Pro nadcházející zimu si cestovní kanceláře připravily přímé lety nově i na Mauricius. Výhodou je, že odlety do exotiky jsou možné napřímo i z Brna či Ostravy,“ uzavírá Jiřina Ekrt Jirušková.

 

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.