Cesta autem za Pyreneje: Z romantického paláce do surfařského ráje

Foto: ŠKODA Auto

Památky, sluníčko, skvělé jídlo a u moře super vlny pro surfaře. Pro leckoho ideální představa cestování. Tak nasedněte do auta a projeďte Portugalsko a Španělsko


Hodit starosti za hlavu, pár věcí do kufru auta a vyrazit za nějakým tím dobrodružstvím, kdo by to někdy nepotřeboval. Surfařka a cvičitelka jógy Ambre  a fotograf a filmař Aljaz o takovém cestování vědí své. 

Prvním dechberoucím místem je palác Monserrate, který se rozkládá ve stejnojmenných zahradách nedaleko slavného města Sintra. V roce 1858 si ho nechal postavit sir Francis Cook, vikomt z Monserratu, jako své letní sídlo. Architekt James Knowles stavbu umístil na trosky neogotického zámku stojícího na pozemku řádu Monserrate. Romantický palác opěvoval mimo jiné i lord Byron v básni Childe Haroldova pouť, pobýval v něm také anglický spisovatel William Beckford. Od roku 1949 je palác v majetku státu a v roce 1995 byl společně s celou oblastí kolem města Sintra pro svou historickou hodnotu zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

Nádherné výhledy se našim průvodcům naskytly na nejzápadnějším bodu kontinentální Evropy – Cabo Da Roca. Mys, který znali už starověcí Římané, leží asi čtyři desítky kilometrů západně od Lisabonu a osmnáct kilometrů od přírodního parku Serra de Sintra. Na útesu čnícím asi 140 metrů nad Atlantikem stojí vedle majáku i památník s vytesanými zeměpisnými souřadnicemi místa, „kde země končí a moře začíná“, jak pravil básník Luís de Camões.

Třetí zastávkou je městečko Ericeira na pobřeží oceánu zhruba padesát kilometrů na sever od hlavního města Portugalska. Uzounké dlážděné uličky, typické domy, krámky všeho druhu, omamná vůně grilovaných mořských pochoutek a dědové usrkávající své cafezinho. Dýchne tu na vás dlouhá rybářská historie. Ne náhodou je tato lokalita vyhlášenou baštou, lépe řečeno hlavním evropským městem všech surfařů. Na čtyři desítky pláží, bezpočet půjčoven, kde určitě najdete to pravé prkno, jemný písek a dostatek prostoru, kde chytnout tu svou vlnu – tohle místo nemá chybu.

Zachovalé středověké město Obidos vás chytne a nepustí. Bytelné opevnění, velký kamenný hrad a historické centrum, v němž jako by se zastavil čas. Už ve jméně města je opevnění, pochází totiž z latinského oppidum. Místo je oblíbeným cílem novomanželů – v roce 1282 jej totiž coby svatební dar věnoval své novomanželce Isabele Portugalské král Dinis I. Tradici si místní panovníci ponechali až do 19. století. Podobně jako oblast kolem Sintry figuruje i toto místo na seznamu UNESCO. Po celý rok zde můžete zažít řadu festivalů, středověké trhy s rytířským kláním, zaposlouchat se do tónů operních vystoupení nebo popustit uzdu fantazii při mezinárodním literárním festivalu Folio.

První část výletu za Pyreneje končí u jednoho světového rekordu. Guinnessova kniha totiž praví, že právě u surfařského ráje Nazaré byla na prkně spluta vůbec nejvyšší vlna o výšce téměř 25 metrů. Nad městečkem se tyčí sto metrů vysoký útes, na němž najdeme starobylou čtvrť Sitio s barokním kostelem, původními obydlími a nepřekonatelným výhledem na moře. Do Nazaré dnes proudí surfaři, ale nejen oni – místo proslulo legendou o zázračném zjevení Panny Marie, což z něj činí i oblíbenou destinaci katolických poutníků.

A kam se vydáme příště? Vyrazíme do slavného města Porto, do břidlicových vesniček a do vinic v údolí řeky Douro.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.