"Mají polévku za 15 korun, ale já z důchodu velikonoční beránky neupeču", smutní důchodkyně Věra

Foto: Pixabay

Komentář: Ceny potravin v českých obchodech nutí důchodce, ale nejen je, velice pečlivě počítat a zvažovat, které potraviny si mohou dovolit. Velikonoce pak dají peněženkám zákazníků skutečně pořádně zabrat.


Náš článek o nelehké finanční situaci důchodce z Rokycan vyvolal ohromnou vlnu zájmu a reakcí. Více než 1.700 čtenářů článek komentovalo a vyjadřovalo se k situaci pana Františka, který si v článku stěžuje na svůj nízký důchod. Někdo se  nad jeho nízkým důchodem pozastavoval, jiní doporučovali zažádat o příspěvek na bydlení, další zase doporučovali, ať se vystěhuje z bytu, když na bydlení ve 2+kk nemá. Z většiny příspěvků však bylo zřejmé, že čeští důchodci skutečně nemají na růžích ustláno.

Mám větší důchod, než František z vašeho článku, ale ani tak nemůžu vnoučatům upéct pořádného velikonočního beránka a koupit nějaké sladkosti. Celý život jsem pracovala a teď musím potupně žádat o různé dávky“, napsala nám v emailu Věra Bečková. Podle ní zdražily úplně všechny suroviny, ze kterých každý rok beránky pekla. „Pekla jsem vždy 4 beránky, z poctivého těsta. Jenže všechno teď zdražilo. Mouka, vejce, mléko, olej i cukr. A to nepočítám plyn. Takže asi budu muset koupit nějakou drobivou náhražku, která vajíčka ani neviděla, abych vůbec měla co dětem dát. Hlavně že poslanci mají polévku za 15 korun. Já si za 15 korun koupím sotva 4 rohlíky“.

Podle zjištění redakce se například v internetovém online obchodě s potravinami Košík prodává velikonoční beránek za 266,-Kč/kg, 1 rohlík za 2,90,-Kč, vejce za 6,-Kč/kus, mléko za 22,-Kč/litr, mouka hladká za 30,-Kč/kg a máslo za 55,-Kč/250g. Suroviny na upečení jednoho velikonočního beránka o hmotnosti cca 400g tak mohou přijít podle našeho výpočtu přibližně na 150 korun (se započítáním citrónové kůry, kandovaného ovoce a Hery), plus nějaké náklady na energie při pečení.

V podobném duchu jako Věra Bečková psala i další čtenářka, která se podepsala jako Luďka Praš: „Pracovala jsem přes 40 let ve školství. Když jsem nastoupila jako učitelka MŠ, měla jsem i s takzvaným pohřebným v Sokolově cca 1 000,- Kč měsíčně. Nemarodila jsem a ani jeden den jsem nebyla nezaměstnaná. Pochopitelně odvody z mojí výplaty odcházely automaticky. Do důchodu jsem odcházela s výpočtem 12230,- Kč. Takže jsem pracovala dál“, napsala Luďka Práš.

Karel Úbl pak reagoval tímto příspěvkem: „Celý problém je v tom, že o příjmech důchodců rozhodují lidé, kteří pobírají statisíce a další brebendy z funkcí v dozorčích radách. Důchodce 80 let už evidentně nemá šanci na další příjem a stávkovat také nemůže. Smutné je, že na navýšení platu 1 poslance se muselo složit 25 důchodců snížením růstu důchodu o 1.000,-Kč“.

Zdají se vám ceny velikonočního pečiva v českých obchodech vysoké? Budete tradičního beránka kupovat v obchodě, nebo ho raději upečete doma? Napište nám do diskuze.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.