Pozor na „dooring“. Za tenhle nový přestupek dostanete v Německu pokutu až 50 eur

Nebezpečné otevření dveří (dooring)
Foto: Jiří Soukup

„Dooring“ je přestupek, který český sazebník pokut nezná. A to i přes to, že se s ním lze setkat prakticky denně. V Německu se začal dooring přísněji postihovat v roce 2021 a lze za něj dostat pokutu až 50 eur.


V minulém článku jsme popisovali zkušenost našeho kolegy, který při cestě do Mnichova dostal pokutu 70 eur za používání navigace Waze, ve které měl zapnutou funkci detekce rychlostních radarů. V Německu je však používání takových aplikací zákonem zakázáno. Pro nás to bylo poměrně velké překvapení a přiznáváme se bez mučení, že především proto, protože před odjezdem do sousedních zemí nestudujeme odlišnosti v dopravních předpisech. Naše chyba. Teď jsme se ale začetli a našli jsme další přestupek, který je v Německu trestán a který by mohl mnohé české řidiče překvapit.

Jde o tzv. „Dooring“, tedy otevření dveří motorového vozidla do cesty jiného účastníka silničního provozu. Co si budeme povídat. Stalo se to už určitě každému. Buď jsme nechtěně otevřeli dveře od auta zrovna ve chvíli, kdy kolem projíždělo jiné auto, cyklista, nebo třeba motorkář, případně jsme sami byli náhle otevřenými dveřmi jiného účastníka silničního provozu omezeni, nebo dokonce ohroženi. Nejvíce jsou náhle otevřenými dveřmi ohroženi cyklisté a motocyklisté. V Německu se proto rozhodli takový přestupek trestat sankcí ve výši až 50 eur.

V Česku není takové počínání zákonem nijak explicitně upraveno, resp. není stanoveno, jaká pokuta může být za takový přestupek udělena. A to i přes to, že § 26 (Zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích) říká, že: „Otevírat dveře nebo boční stěny vozidla, jakož i nastupovat do vozidla nebo vystupovat z něho se smí jen tehdy, není-li tím ohrožena bezpečnost nastupujících nebo vystupujících osob ani jiných účastníků provozu na pozemních komunikacích“.

Již v roce 2016 Nejvyšší soud v Brně navíc v případu odvolání řidičky, která otevřením dveří auta způsobila pád cyklisty, konstatoval, že: „…Řidič stojícího vozidla smí otevřít dveře jen tehdy, pokud tím neohrozí bezpečnost silniční dopravy. Jestliže takovým jednáním způsobí dopravní nehodu, je za tuto nehodu odpovědný. Skutečnost, že poškozený účastník silničního provozu nedodržel při objíždění vozidla dostatečný odstup, pouze snižuje míru viny řidiče stojícího vozidla…“.

Při otevírání dveří tedy dávejte velký pozor. Nejen v Německu, ale i u nás. Nejde jen o pokutu, ale především o riziko způsobení nehody.

Věděli jste o tom, že v Německu existuje přestupek s názvem „Dooring", za který může být udělena pokuta až 50 eur? Napište nám do diskuze.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.