Řidič z Prahy dostal v Mnichově pokutu 70 eur za zapnutou navigaci

navigace-cestovani-policie-nemecko-pokuta-prestupek-telefon
Foto: Jiří Soukup

Němci již před časem zavedli ve svých dopravních předpisech určité změny. Zvedly se pokuty a objevily se některé nové zákazy. Například používat v autě navigace, nebo aplikace, které upozorňují na rychlostní radary.


Náš kolega vyrazil o víkendu na mnichovské letiště vyzvednout svoji přítelkyni, která se vracela ze studijního pobytu ve Spojených státech. Do Německa jel snad stokrát, ale i tak měl zapnutou navigaci, aby se vyhnul případným zácpám a na letiště dojel tak, jak si naplánoval. V redakci většinou preferujeme navigace v mobilech. Nejčastěji klasický Google, nebo Waze. Lépe se nám ovládají a fungují online. To však může být za určitých okolností v Německu problém.

Německy se domluvím, ale vůbec jsem nechápal, za co mě pokutují. Netušil jsem, že je Waze v Německu v podstatě zakázaný
Jan Smékal; TestyOjetin.cz

Němci totiž už před časem zavedli nové nařízení, kterým používání navigací, nebo navigačních aplikací, které upozorňují na rychlostní radary, zakázali. Některé zdroje uvádějí, že pokuta může být až 100 eur, jiné zase, že maximální výše pokuty může být „jen“ 75 eur. A platí to i v případě, že by navigaci ovládal spolujezdec. Jen pro upřesnění - funkce upozorňování na radary v používané aplikaci být nainstalovaná může, nesmí být ale za jízdy zapnuta. Ale co si budeme povídat, právě tuhle funkci, kromě toho, že navigace radí kudy jet, využívá asi většina řidičů nejvíce.

Jenže jakkoliv je naším chlebem každodenní řízení automobilů doma i v zahraničí, musíme objektivně přiznat, že jsme netušili, že v Německu je zakázáno používání navigace, nebo navigačních aplikací, které upozorňují na rychlostní radary.  A protože to nevěděl ani jeden kolega v naší redakci, tak trochu tušíme, že možná i pro naše čtenáře by to mohlo být překvapení. Rozhodli jsme se proto kolegovu příhodu zveřejnit.

Náš kolega Honza totiž na tuhle neznalost doplatil pokutou ve výši 70 eur. „Proč mě zastavili, vážně netuším. Dopravní předpisy jsem neporušil, auto je skoro nové, takže asi jenom běžná silniční kontrola kousek od letiště“, popisuje Honza situaci, ze které odjel o 70 eur chudší a pokračuje: „Policista si všiml mobilu v držáku a ptal se kam jedu, viděl totiž zapnutou navigaci. Řekl jsem, že na letiště a on se ptal, jestli to je Waze a jestli tam mám zapnuté upozornění na radary. Poté, co jsem řekl, že ano, mi vysvětlil, že to je zakázané a dostal jsem 70 eur pokuty. Bez milosti“. 

Věděli jste, že používání aplikací, které upozorňují na rychlostní radary, je v Německu zakázáno? Napište nám do diskuze.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.