Komentář: Letenky výrazně zdražují. Létat z Prahy se teď moc nevyplatí

Foto: Pixabay

Ceny letenek z Prahy v podstatě kamkoliv vyletěly prudce nahoru. Ještě před měsícem stála například zpáteční letenka do estonského Tallinu 5 tisíc korun, nyní je za 13 tisíc. Lety do Asie zdražily ještě více.


Ceny letenek v poslední době výrazně rostou. Alespoň tedy letenky s odletem z Prahy. A je v podstatě jedno, kam chcete letět. Létáme často do různých destinací, abychom o nich mohli psát, a tak máme o cenách letenek docela dobrý přehled. Například v říjnu jsme si kupovali letenku do estonského Tallinu, kam jedeme poznávat nejen místní pamětihodnosti, možnosti stravování a ubytování, ale také třeba možnosti zápůjčky automobilu v rámci carsharingové platformy Bolt Drive. Letenka v říjnu stála 5 tisíc korun. Byla s přestupem, a tak se nám cena zdála docela vysoká. To jsme ale netušili, že dva dny před odletem bude ta samá letenka stát už 13 tisíc korun, tedy téměř 3x tolik.

To samé registrujeme u letenek do Hanoje, kam letíme v prosinci. Letenku s Turkish Airlines jsme kupovali v srpnu a stála 17 tisíc korun. Jenže ta samá letenka stojí dnes 36.700,- korun, tedy o 20 tisíc korun více. Když jsme ale na stejný termín hledali letenku s odletem z Německa, zjistili jsme, že zatímco s odletem z Prahy stojí letenka zmíněných 36.700,- korun, při odletu z Mnichova by přišla na 24.700,- korun a při odletu z Frankfurtu dokonce na 20.500,- korun. Jde pochopitelně o jiné letecké společnosti, ale hledali jsme srovnatelné lety, tedy především z pohledu celkové délky letu a doby na přestup. Jak je možné, že jsou ceny tak rozdílné?

Za vysokými cenami letenek stojí pochopitelně především rostoucí cena paliv a energií. Ta se promítá nejen do vlastní ceny paliva, které letadlo spotřebuje, ale také do dalších služeb, jako je catering, nakládka/vykládka zavazadel, letištní poplatky, atd…

Dalším důvodem růstu cen je poptávka po letenkách. V absolutním čísle sice zatím nelétá více cestujících, než v době před pandemií covid, ale je méně leteckých spojů. To způsobuje přetlak poptávky nad nabídkou a ceny tedy rostou.

V neposlední řadě zvyšuje ceny letenek nutnost měnit některé letové trasy. Letecký prostor nad Ukrajinou, a z velké části i nad Ruskem, totiž není z bezpečnostních důvodů leteckými společnostmi využíván. Náhradní trasy jsou ale mnohdy i o tisíce kilometrů delší. Projeví se to především na letech do Asie. Spotřebuje se více paliva, letenky jsou tedy dražší.

Kdo tedy nemusí nutně cestovat z Prahy, měl by nad možností letět z některého z německých letišť vážně uvažovat. I s cestou do Německa a zpět se to může výrazně vyplatit.

Letíte někam v nejbližší době? Letíte z Prahy, nebo z jiného letiště? Je důvodem odletu ze zahraničí nižší cena letenky? Napište nám do diskuze.

Zdroj: Daniel Kadlec; Skyscanner

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.