Zbláznili se? Dva mladí Češi vyráží s Citroenem Saxo z roku 1997 do Gruzie

Citroen Saxo - Expedice Kavkaz
Foto: Míra a Denča

Na první pohled možná nevypadá Citroen Saxo z roku 1997 zrovna jako expediční speciál, který by mohl zdolávat horské cesty v Kavkazských horách. Dva mladí Češi se s ním však rozhodli vyrazit přes Turecko do Gruzie a zpět!


Říká se, že bláznům patří svět. My jsme takové dva „blázny“ potkali na sociálních sítích a rozhodli se, že budeme o jejich, za nás šíleném nápadu, referovat. Už jsme toho hodně procestovali, ale abychom vyrazili autem starým 26 let na cestu přes Rumunsko, Bulharsko, a Turecko do Gruzie, to by nás ani ve snu nenapadlo. Míra a Danča se toho však nebojí a my jsme rádi, že budeme mít možnost jejich cestu na našem webu průběžně sledovat. Kromě záludností v zahraničních dopravních předpisech jim hrozí třeba porucha auta. A co nám o sobě tihle mladí dobrodruzi napsali?

Citroën Saxo by nevyměnili za nic na světě

Jmenujeme se Míra(28) a Denča(22), nějaký ten pátek už tvoříme pár, a pokud nepočítáme pití piva, cestování je naším největším společným koníčkem. Nejraději trávíme čas za volantem, takže cestování autem po Evropě byla jasná volba. A proč zrovna Citroen Saxo? Původní záměr ani nebyl s tímhle autíčkem cestovat, mělo sloužit pouze na dojíždění do školy a práce. Teď je však Saxo naše srdcovka a za nic na světě bychom ho nevyměnili.

Spát budou v autě

Když jsme chtěli poprvé vycestovat, poohlíželi jsme se klasicky po dodávce se spoustou místa. Žádná se nám ale nezalíbila, a tak jsme se rozhodli pracovat s tím, co máme.  A na první pohled nemožné se stalo skutečností! Zadní sedačky jsme demontovali, Míra se pustil do výroby rozkládací postele a ono to fakt fungovalo. Vešli jsme se tam!  Prostoru sice opravdu není mnoho, ale co se nevejde do auta, vejde se na naší dřevěnou zahrádku stlučenou ze starých palet. Kanystry s vodou, nafta, nářadí a vařič. Zavazadla máme hodně skromná a bereme jen to nejnutnější.

Gruzie není první výprava

Naše předchozí cesty byly v rámci Evropy. Poprvé jsme se vydali v srpnu 2021 do Polska k Baltskému moři až na hranice s Ruskem. A tehdy jsme si uvědomili, že takových výprav chceme zažít víc. Podruhé jsme se 25. prosince rozhodli vyrazit na vánoční trhy do Dubrovníku. Užili jsme si tak Chorvatsko mimo sezonu bez turistů, a i do moře jsme vlezli, když už jsme tam byli.

Servis bude možná problém

Teď nás však nadchl východ a hlavně Kavkazské pohoří. Na přípravě auta jsme si dali záležet. Co se dalo vyměnit, to se vyměnilo, na náhradní díly stejně nemáme místo. Výhodou starého auta také je, že neobsahuje tolik elektroniky a je v něm tedy méně věcí, které se mohou rozbít.  A když už, jdou snadněji opravit. Já a Míra nejsme žádní velcí mechanici, ale věříme, že každý problém lze vyřešit a že všude existují lidé ochotní pomoct.

Trasu moc neplánují

Do Gruzie pojedeme přes Rumunsko, Bulharsko, Turecko a zpět přes Balkán podél moře. Datum odjezdu je 13. 8. a na cestě si chceme užít hlavně pocit svobody. Proto nemáme přesně naplánovanou celou trasu do posledního puntíku. Plán trasy bude občas vznikat za jízdy.  Řídíme se totiž heslem, že „I cesta je cíl“.

Průběh cesty budeme sledovat na našem webu, ale vy se pochopitelně můžete podívat i na sociální sítě „našich“ dobrodruhů. Už teď najdete první příspěvky na Facebooku a Instagramu:  dm_saxem.

Absolvovali jste autem nějakou podobně dobrodružnou cestu? Napište nám o tom buď sem do diskuze, nebo na náš email info@cartrax.cz. Rádi o vaší cestě napíšeme. A jestli se vám článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.