Jedete autem do Rakouska? Pozor na palubní kameru. Hrozí pokuta až 25 tisíc euro

Foto: Marek Brunner

Palubní kamera je významným pomocníkem například při dopravní nehodě. Zatímco u nás není její používání prakticky nijak omezeno, v sousedním Rakousku ji raději schovejte do palubní přihrádky. Pokuty mohou být drastické


Zatímco v některých evropských zemích lze používat palubní kameru v podstatě bez omezení, pochopitelně při dodržování zákonných povinností, jinde je pouhé vlastnění takového přístroje zakázáno. Bez problémů lze kameru používat například  v Chorvatsku, Itálii, Nizozemsku nebo třeba ve Španělsku. Při cestě do těchto zemí není třeba kameru schovávat, přelepovat, ani se hlásit na příslušný úřad v rámci oznamovací povinnosti.

Problémové už ale může být třeba sousední Rakousko. Tam totiž všechny napevno nainstalované kamery, které snímají veřejná prostranství, podléhají oznamovací povinnosti a vyžadují registraci. Existuje sice názor, že kamera připevněná na čelní sklo automobilu, není „napevno“ nainstalovaná, ale odborníci doporučují na toto nespoléhat. Navíc jakékoliv zveřejnění záznamu, kde lze rozpoznat obličeje nebo registrační značky automobilu, je podle rakouských zákonů nepřípustné a za zveřejnění takového záznamu lze uložit pokutu až 25 tisíc euro.

Zajímavá situace v oblasti používání palubních kamer je také například v Lucembursku. Tady totiž palubní kameru můžete vlastnit, ale nesmíte ji používat. Při průjezdu touto zemí proto určitě kameru z okna sundejte. I když ji budete mít vypnutou, není dobré poutat pozornost místní policie, která je velmi pečlivá a neoblomná.

Nejhorší situace ohledně palubních kamer je potom pravděpodobně v Portugalsku. Tam se sice autem vydá z Česka asi minimum řidičů, ale i tak je dobré vědět, že v této zemi je protizákonné i pouhé vlastnění palubní kamery. Nesmíte ji tedy mít ani odpojenou a uloženou například v zavazadlovém prostoru. Do Portugalska tedy s palubní kamerou rozhodně nejezděte. Nepříjemnosti s místními úřady za to rozhodně nestojí.

Komplikovaná situace je také například v USA, kde v každém státu platí rozdílná pravidla a dokonce se věnují i záznamu zvuku, nejen obrazu. Rozhodně se tedy při cestách po USA doporučuje umístit kameru tam, kde nebrání řidiči ve výhledu a v menu kamery zakázat nahrávání zvuku.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.