Tohle v Česku chybí: V Polsku je řidič s více než 0,5 promile zadržen na 48 hodin, během kterých proběhne soud o vazbě

vezeni-vazba
Foto: Pixabay

Polsko se stává oblíbenou destinací Čechů. Někdo jede na nákupy, jiný k jezerům nebo k moři, další třeba jenom za hranice na nedělní oběd. Jedno pivo u Poláků ještě projde, kdo si dá však víc, může skončit ve vazbě. Škoda, že to nefunguje také v Česku.


Výlety do Polska jsou u Čechů stále oblíbenější. K těm, kteří se k našim sousedům vydávají za levnějšími nákupy, se letos také přidali ti, kteří chtěli vyzkoušet něco jiného, než drahé Chorvatsko. A není jich rozhodně málo. V anketě, kterou jsme vyhlásili na našem webu, se více než 60 procent čtenářů vyjádřilo v tom smyslu, že by je dovolená v Polsku lákala, kdyby to bylo levnější, než v Chorvatsku. Protože se však do Polska jezdí v drtivé většině autem, není od věci vědět, jak to je v této zemi například s alkoholem.

Za dvě piva do vazby

Podle Ministerstva zahraničních věcí České republiky je v Polské republice povolen obsah alkoholu v krvi méně než 0,2 promile. Pokud je obsah v rozmezí od 0,2 do 0,5 jedná se o přestupek, nad 0,5 se už jedná o trestný čin. V případě překročení tohoto limitu má potom policie právo, dle platných polských předpisů, zadržet řidičský průkaz, který ve správním řízení postoupí Okresnímu úřadu v místě události. Řidič je obvykle zadržen do vystřízlivění na 48 h. V této době s ním proběhne zrychlené soudní řízení, ve kterém soud rozhodne o trestu: tj. pokuta, odnětí řidičského oprávnění, vazba. To může některé české řidiče, kteří jsou zvyklí s policisty diskutovat a hádat se, značně překvapit.

Fungovat by to mohlo i v Česku

Takový přístup policistů by možná dobře fungoval i v Česku. Pro mnoho řidičů totiž není problém zaplatit pokutu, ale sedět dva dny ve vazbě, to by se asi chtělo málokomu. Taková věc se totiž asi moc neutají a ostuda v práci nebo v rodině je možná větším strašákem než pokuta v řádu několika tisíc. Tím spíše, když Poláci nastavili hranici trestného činu na 0,5 promile. To mohou někteří jedinci nadýchat již po dvou „plzničkách“, kterou zapili třeba nedělní knedlo, vepřo, zelo.

V Česku to je opačně

Jenže v Česku na to jdeme přesně opačně. Zdá se totiž, že zákonodárci mají snahu vytvářet stále větší prostor pro to, aby se alkohol za volantem v Česku objevoval. Ministerstvo spravedlnosti totiž přichází s návrhem, aby hranice 1 promile, která je v současné době hraniční pro spáchání trestného činu, již trestným činem nebyla. Tedy do toho okamžiku, kdy by řidič nespáchal žádnou škodu, havárii, zranění atd. Prostě když „jenom“ nadýchá při běžné kontrole, trestný čin by to nebyl.

Co si o takové úpravě myslíte? Bylo by, s ohledem na bezpečnost na silnicích, lepší jít spíše přísnější polskou cestou, nebo tolerantnější českou? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.