Rodina z Prahy: „S Chorvatskem po deseti letech končíme. Je tam draho. Pojedeme raději do Polska“

Písčitá pláž v Polsku
Foto: Pixabay

Chorvatsko je pro Čechy stále nejoblíbenější prázdninovou destinací. A to i přesto, že se stává jednou z těch nejdražších. Do hledáčku turistů se tak dostává například Polsko, nebo bývalá NDR.


Co stojí za dlouhodobou oblibou Chorvatska u českých turistů? Podle starší generace sahá počátek lásky k této zemi u Jaderského moře až do roku 1968. Tehdejší Jugoslávie totiž příliš nestála o posilování dominance Sovětského svazu ve východním bloku a fandila tzv. „Pražskému jaru“, tedy období politického uvolnění v Československu v roce 1968. Přes Jugoslávii navíc po roce 1968 emigrovaly tisíce českých rodin, kterým Jugoslávci mnohdy výrazně pomohli. Navazovala se dlouholetá přátelství, která často trvají dodnes.

Apartmán v Rogoznici zdražil ze 75 eur za den na 110 eur. A to je na nás už hodně. Letos proto pojedeme do Polska
Rodina z Prahy

Jugoslávie byla navíc před rokem 1989 pro Čechoslováky takovým malým „Západem“ a o dovolenou na jaderském pobřeží, resp. o možnost vyjet do Jugoslávie, bylo nutno žádat československé úřady. Zájem byl obrovský. Byla to destinace, kam se dalo pohodlně dojet autem, kde se Češi většinou bez problémů domluvili, a kde nebylo nijak výrazně dráž, než v Československu.

Po roce 1989 zájem o Chorvatsko trochu poklesl. Přirozeně. Najednou nebylo cestování otázkou toho, zda úřady turisty pustí ze země, ale otázkou financí. A velká část Čechů časem zjistila, že Jugoslávie, resp. následně Chorvatsko, zůstává jedinou destinací, kde si mohou dát bez problémů pivo, pizzu, mořské plody, nebo zmrzlinu, a kde se domluví. To třeba v Itálii, na druhé straně moře, už tak dobře nešlo, resp. bylo to tam o poznání dražší. Letos se ale množná role obrací a v Itálii, Španělsku, nebo třeba v Řecku bude levněji, než v Chorvatsku.

Na zvyšující se ceny v Chorvatsku někteří Češi již reagují a hledají nové destinace, kam by mohli o prázdninách vyrazit a neutratit přitom příliš velké částky. „Do Chorvatska jsme s dětmi jezdili deset let. V Rogoznici jsme měli oblíbený apartmán, místní rodina nás vždy vítala grilováním ryb, bylo to tam skvělé, ale je to tam čím dál tím dražší. Letos by nás apartmán místo 75 eur na den stál 110 eur, a to je na nás už hodně“, napsala v emailu rodina z Prahy, která proto prý letos do Chorvatska již nepojede.

Místo do Chorvatska se rodina z Prahy rozhodla vyzkoušet polské pláže v polském lázeňském městečku Svinoústí. „Ubytování v apartmánech se tam dá pořídit za nějakých 80 eur na den. Sice ne přímo u pláže, jako jsme to měli v Rogoznici, ale těch pár set metrů pro nás není problém“, říká otec zmíněné rodiny. V oblasti se navíc nachází jedna z nejkrásnějších polských pláží. Této pláži se někdy říká „Mallorca severu“. Místní písek navíc připomíná ten, který se nachází třeba na plážích v Thajsku. Pláž je dlouhá 10km a na některých místech její šířka dosahuje až 200 m. Je to čistá, bezpečná a ekologicky ošetřovaná pláž, omývaná Baltským mořem s nejvyšší teplotou v zemi. Průměrná teplota vody zde totiž v létě dosahuje dokonce až 26 ° C.

Byli jste už u moře v Polsku? Napište nám do diskuze.

Anketa
Zvažovali byste dovolenou v Polsku, kdyby byla ve stejné kvalitě levnější, než dovolená v Chorvatsku?
Celkem hlasovalo 4155 čtenářů.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.