Magické oko, Semafor, nebo třeba Retro. Poznejte ikonické silvestrovské drinky z osmdesátých let

Foto: Pixabay

Některé drinky z doby před rokem 1989 jsou nesmrtelné. Alkoholu tehdy moc na výběr nebylo, a tak se míchalo všechno se vším. Některé výtvory byly ale kupodivu k pití a jejich obliba přetrvala dodnes.


Kdo pamatuje dobu před rokem 1989, dá nám jistě za pravdu, že v té době alkoholu na výběr moc nebylo. Klasiku tvořil Tuzemský rum a Hanácká vodka s griotkou a pepermintovým likérem, tzv. zelenou. Tu a tam se na pultech objevila maďarská třešňovice, nebo meruňkovice, ale to bylo asi tak všechno. Whisky, bourbony, pravé rumy, tequily, nebo například kvalitní zahraniční vína a likéry byly k mání velice sporadicky, případně pouze v prodejnách Tuzex. A tak se v českých domácnostech připíjelo na Silvestra (a nejen na Silvestra) lecčím. 

Hodně oblíbeným nápojem byla například klasická kofola smíchaná s Tuzemským rumem. Tenhle nápoj, kterému někdo dnes říká „Retro“ se ve venkovských hospodách pije dodnes a je pravda, že z „koktejlů“, které se před rokem 1989 v českých domácnostech míchaly, je tenhle podle našeho názoru asi nejchutnější. 

To se ale nedá říci o dalším drinku, který možná znáte z filmu Bony a klid. Ano, jde o „Magické oko“, které ve filmu s chutí vypil herec Roman Skamene. Pro toho, kdo film neviděl, se jedná o panáka zelené, který se vhodí do sklenice s pivem. Při pití tak zelená pomalu vtéká do piva. Chuť je to sice jenom pro otrlé, ale proti gustu… 

Pamětníci si možná ještě vybaví další ikonický drink z tehdejších českých hospod, tzv. Semafor. Jde o drink, který je složen z vaječného likéru, zelené a griotky. Trpěliví labužníci dokázali tyto tři nápoje nalít do sklenice tak, že byly od sebe přesně odděleny a vytvořily tak barevnou kombinaci připomínající semafor. S počtem vypitých drinků však trpělivost pijáků klesala a barva výsledného nápoje byla opravdu velice nevábná. 

Existovaly ale i další drinky. Například „Mozek“, tedy griotka s vaječňákem, nebo „Turbo“, což byla vodka smíchaná v poměru 1:1 s griotkou, nebo vaječným likérem. Proč „Turbo“? Většině lidí stačily tři, nebo čtyři drinky a měli o zábavu postaráno. 

Popíjela se také například vodka s pomerančovým džusem, nebo s kolou. Vodka se lila také do ruského šumivého vína. A když jsme u toho vína, asi největším „úletem“ bylo červené víno smíchané s kolou. No, proti gustu… 

Jaká drinky jste před rokem 1989 pili vy? Napište nám do diskuze.

Zdroj: Daniel Kadlec; Wikimedia Commons

 

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.