Levné Chorvatsko už neexistuje. Ani silná koruna dovolenou v Chorvatsku nezlevní

Foto: Pixabay

Češi se pravděpodobně letos v létě opět houfně vydají do Chorvatska. Levné to však určitě nebude. V některých ohledech pak může být Chorvatsko dokonce nejdražší evropskou prázdninovou destinací.


Psát o Chorvatsku je ošemetná věc. Stovky tisíc Čechů nedají na tuhle prázdninovou destinaci dopustit. Jezdí tam roky, mnohdy navázali hluboká přátelství s místními obyvateli, stravují se u nich, bydlí u nich a mnohdy pak zase Chorvaté jezdí na oplátku do Česka k nim. V takových případech jde o dovolenou, která ještě snese parametr „levná“. Kdo by však chtěl vyrazit o letních prázdninách do Chorvatska a bydlet v nějakém lepším hotelu v oblíbených přímořských letoviscích, může za takovou dovolenou utratit více, než by za obdobnou dovolenou utratil například v Itálii, Španělsku, nebo Řecku. Může za to nejen obliba Chorvatska, ale také přechod tamní ekonomiky na euro.

I pro nás je tam už docela draho. Přechodem na euro se třeba ceny některých potravin zvedly i o více než polovinu
Dario Vuković; Chorvat, žijící od roku 1996 v České republice

Nejen o zvyšujících se cenách v Chorvatsku jsme si povídali s Dariem Vukovićem, který do České republiky přišel i s manželkou v roce 1996. Od té doby tu podniká v pohostinství a do Chorvatska jezdí podle svých slov přibližně 4x ročně. „V Chorvatsku se ceny zvedají postupně už několik let. Ale s přechodem na euro byl nárůst skokový. To se ale stalo například i v roce 2009 na Slovensku, které také přešlo na euro“, říká Dario a připomíná, že Chorvatsko má oproti Slovensku jeden velký rozdíl.

Tím je podle něj závislost Chorvatska na cestovním ruchu. „Část mé rodiny v Chorvatsku je na cestovním ruchu životně závislá. Provozují v Biogradu na Moru rodinný penzion, obchod s potravinami a menší konobu. Období covidu byl pro ně finančně skutečně velký problém, který museli řešit úvěrem a je přirozené, že se to teď snaží dohnat. Takových rodin jsou ale v celém Chorvatsku tisíce“, říká Dario. Podle něj letošní ceny ubytování podraží oproti loňsku přibližně o deset procent. „Záleží samozřejmě na konkrétním místě a ubytovateli“, říká k tomu Dario.

Podle Daria by ale Češi neměli na Chorvatsko zanevřít. „Je to pro nás, Chorvaty, mnohdy srdeční záležitost. I moji rodiče se znají s mnoha Čechy, kteří k nim do penziónu jezdí třeba dvacet let“, říká Dario a doporučuje vyrazit do Chorvatska spíše v září, nebo v říjnu, kdy ceny potravin i ubytování klesají a ještě se dá koupat. Především v jižní Dalmácii. „Kdo nemá děti školou povinné, měl by určitě zvážit, zda nevyrazit třeba v září. Turistů výrazně ubyde, ceny jsou příznivější  a počasí je jako stvořené k lenošení“, uzavírá Dario.

Přečtěte si: Co v loňském roce vadilo v Chorvatsku Čechům nejvíce?

Chystáte se letos do Chorvatska? Jezdíte tam pravidelně? Napište nám do diskuze.

Anketa
Pojedete letos do Chorvatska?
Celkem hlasovalo 1880 čtenářů.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.