Při nákupu letenky můžete ušetřit velké peníze, když budete simulovat, že nejste z Česka

Foto: Daniel Kadlec

Ceny letenek v posledních letech výrazně vzrostly. Ušetřit se ale dá. A rozhodně ne málo. Stačí, abyste na svém počítači nastavili, že se nepřihlašujete z České republiky. Není to nic složitého.


Pro zkušené cestovatele to asi nebude žádné nové zjištění. Ovšem ten, kdo létá do zahraničí jednou za čas, možná tuhle informaci ocení. Může totiž ušetřit tisíce korun při nákupu letenky v online systémech. Chce to sice trochu počítačové zdatnosti, ale není to žádná jaderná věda. O co jde? Některé online systémy nabízejí letenky do určitých destinací za rozdílné ceny. Na tom by samozřejmě nebylo nic divného. Jenže tady stačí počítači říci, že se nacházíte například v USA a hned máte cenu do Spojených států výrazně levnější.

Rozdíly mohou být tisícové

Většina online systémů pro prodej letenek totiž sleduje, odkud se zájemce o letenku do systému přihlašuje. Sleduje jeho IP adresu. Je-li zákazník například z České republiky a poptává letenku třeba do Los Angeles, nabídne mu jinou cenu, než kdyby poptával tu samou letenku, ale s přihlášením z USA. Rozdíly jdou mnohdy do tisíců korun. Jak to obejít?

Zkuste změnit IP adresu

Relativně snadno. Podle Milana Wolfa, který se zabývá instalacemi software a zabezpečením počítačů, je nutné využít tzv. VPN, tedy Virtual Private Network. VPN vytváří anonymní spojení mezi vámi a internetem a v některých VPN lze dokonce nastavit, „odkud“ se chcete na internet přihlašovat. Můžete si tak nastavit, že se přihlašujete z USA, Austrálie, Německa, Japonska, nebo třeba Thajska. Záleží na typu VPN. Některé totiž generují zemi přihlášení samy.

Nefunguje to vždy

Přihlášením přes VPN ale nemusíte výhodnější ceny získat vždy. „Hledala jsem letenku do Thajska. Když jsem se přihlásila virtuálně z Thajska, byla letenka asi o 3.700 korun levnější, než když jsem se přihlásila z ČR,“ popisuje svoji zkušenost Martina Drbohlavová z Prahy a pokračuje: „Letenku jsem nekoupila. Ale když jsem to samé udělala o dva týdny později, ceny už byly srovnatelné. Takže asi je to také hodně o náhodě“.

Máte s podobným „trikem“ nějakou vlastní zkušenost? Jak nakupujete letenky vy? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.