Potraviny v Tescu na skotském souostroví Orkneje jsou až 3x levnější než v Česku. A to je tam vozí lodí

Foto: Veronika Malá

Pečená kuřecí prsa za 51,- korun, 350 ml zeleninové polévky za 27,- korun, nebo třeba 325 gramů cherry rajčátek za 26,- korun? Ano, takové ceny můžete najít v Tescu na skotském souostroví Orkneje, kam se vše musí vozit lodí, nebo letecky.


Na Velikonoce jsme vyrazili na skotské Orkneje. Jde o souostroví více než 70 ostrovů, z nichž 20 je obydlených. Spolu se Shetlandy tvoří Orkneje tzv. Severní ostrovy, resp. Northern Isles. Největším sídlem a správním střediskem Orknejí je Kirkwall. A právě v Kirkwallu jsme nakupovali potraviny na třídenní putování po ostrovech. A byli jsme velice překvapeni. Kvalitou potravin i jejich cenou.

Kdo by si snad myslel, že ceny na takto vzdálených ostrovech budou atakovat nesmyslné hodnoty, bude velmi příjemně překvapen. Například v Edinburghu, hlavním městě Skotska, jsou ceny potravin v průměru až o 20 procent vyšší než na zmíněných Orknejích, kam se však drtivá většina potravin musí přepravit letecky, nebo lodí.

A v Praze? Tak v Praze jsou některé položky dokonce až 3x dražší, než na Orknejích. Příkladem mohou být třeba cherry rajčátka, jejichž 325 g balení stojí na Orknejích cca 26,- korun, tedy cca 80,- korun za kilogram. Nejlevnější cherry rajčátka jsme v Česku našli za 220,- korun za jeden kilogram. Rozdíl v ceně tedy téměř trojnásobný. Jak je možné, že se v podstatě ta samá rajčata prodávají na severu Skotska za téměř trojnásobek ceny, než v srdci Evropy? Netušíme.

Skoro o polovinu byl levnější i uzený skotský losos. Tady ten rozdíl v ceně chápeme. K nám se musí dovézt, zatímco ve Skotsku je loví na „každém rohu“. Levnější ale byly například i borůvky, nebo maliny. Levnější byla i čerstvá grilovaná a nakrájená kuřecí prsa a také vynikající hutné hotové polévky, které stačí pouze ohřát. To, že jedna 440ml plechovka oblíbeného piva Guinness stála 34 korun, nás také nepřekvapilo.

Nebojte se na Orkneje vyrazit. Dopravit se tam za rozumné peníze chce sice trochu plánování, ale třídenní výlet sem rozhodně stojí za to. Mimochodem, věděli jste, že nejkratší let na světě se operuje právě na skotských Orknejích? Let z Westray do Papa Westray na skotských Orknejích totiž trvá pouhých 90 sekund.

Brali byste ceny potravin ze skotských Orknejí i u nás? Proč myslíte, že tam stojí rajčata téměř 3x méně než u nás? Napište nám do diskuze.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.