„Turistické pasti“ číhají všude. V Chorvatsku, Thajsku, Španělsku i u nás

Cestovní pas ČR
Foto: Daniel Kadlec

Naletět o dovolené a přijít o peníze, není bohužel nic neobvyklého. Často za to mohou tzv. "turistické pasti", což si však cestovatel uvědomí většinou až když je pozdě. Setkat se s nimi lze navíc úplně všude.


Náklady na dovolenou nespočívají jenom v nákupu letenky a ubytování. Je potřeba počítat také s náklady na jídlo, turistické zajímavosti a třeba i na nákupy suvenýrů. Někdy však celkové náklady na dovolenou zvednou i tzv. „turistické pasti“. Na turisty číhají v podstatě všude a je úplně jedno, v jaké se nacházíte destinaci. Naletět lze na druhém konci světa i pár kilometrů od domova. 

Mě nikdo na dovolené podvést nemůže. Aby vás podvodník mohl podvést, musí se s vámi domluvit a jelikož neumím thajsky, ani anglicky a Thajci neumí česky, tak jsem v pohodě
Milan Štrupl; čtenář webu CestyAvylety.cz

Například v Asii se turisté setkávají s trikem místních tuktukářů, který spočívá v tom, že vám nalžou, že turistická atrakce, kam se chcete nechat odvézt, je právě dnes zavřená. Nabídnou vám nějakou alternativu, ale cestou se zastavíte ve spřátelené prodejně suvenýrů, u krejčího, v masážním salónu, nebo v předražené restauraci. Účet za takový výlet tak může překvapit i v relativně levném Thajsku. 

Ve Španělsku, nebo v Řecku zase turisté někdy reklamují „fintu“ na jídelním lístku v rybích restauracích. Někde totiž restaurace uvádí cenu ryby za 10 gramů, nikoliv za 100, jak bývá obvyklé. Účet tak může být až 10 x vyšší, než byste očekávali. 

Ani v Česku se však různým „pastem“ nevyhnete. Jednou to může být předražená jízda koňským spřežením na Karlštejn, jindy prodejna „echt“ českých suvenýrů na Královské cestě, nebo třeba „tradiční“ svařené víno, které je ale napůl ředěné vodou a do hrnce se nenalévalo z lahve ale z papírového kartónu. 

Zkušení cestovatelé proto doporučují vcelku jednoduché pravidlo. Chcete-li skutečně poznat konkrétní zemi, město, nebo jinou lokalitu, zjistěte si o ní nejdříve co nejvíce informací na internetu. Sledujte recenze, doporučení a reference od cestovatelů, kteří tam již byli před vámi. Pro prohlídku města zkuste najít na internetu místní průvodce, kteří provádí zadarmo a jejich příjmem je pouze spropitné od zákazníků. Právě proto, že jsou závislí na spropitném, jsou jejich služby většinou na vysoké úrovni. Takové průvodce najdete například na webu freetour.com. 

Při nákupu suvenýrů se snažte vyhnout obchodům na těch nejexponovanějších turistických místech. Například přívěsek na klíče s „eiffelovkou“ můžete koupit přímo pod věží za 12 eur, nebo o tři stanice metra dál za polovinu. To samé platí i o restauracích. Nejvíce autentickou stravu najdete tam, kam chodí místní. A pochopitelně také levnější. Příklad ze Skotska – oblíbený pokrm fish & chips pořídíte v centru Edinburghu za 15 liber. Ryba minimálně den stará, hranolky většinou mražené. Na ostrově Skye ale dostanete v přístavu rybu, která ještě před hodinou plavala v moři, včetně skvělých domácích hranolků za liber 10. Cestování nemusí být drahé, jen je potřeba k němu přistupovat s rozmyslem a hlavně mít informace.

Naletěli jste někdy na tzv. „turistickou past“? Napište nám do diskuze.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.