Rajčatomat, neobvyklý skanzen a prezident jako čestný občan. Skvělý tip na výlet jen pár kilometrů od Prahy

Hlavenec
Foto: Daniel Kadlec

Víte, co je rajčatomat? Chcete zjistit, jak se žilo našim předkům a poslechnout si zajímavé vyprávění od starousedlíka? Pouhých 35 kilometrů od Prahy můžete mít vše a ještě něco navíc.


Malá vesnička Hlavenec, kterou minete, když pojedete po dálnici D10 směrem na Mladou Boleslav, vám pravděpodobně nic neřekne. Přesto stojí za to odbočit a jet se do ní podívat. Stačí dvě tři hodinky času a budete si připadat jako v pohádce. O vzniku vesnice Hlavenec sice není dostatek přesných dat, ale první zmínka o vsi se vztahuje už k roku 1386. Vesnice byla zřejmě založena společně se dvěma druhými Hlavny (Kostelní a Sudovo Hlavno) pány z Michalovic. Později byl k panství přidělen ještě Brandýs nad Labem, o který měli velký zájem Habsburkové, kteří je také roku 1547 získali. Další osud Hlavence byl spojen s císařskou honitbou. Zajímavostí také je, že v roce 1938 se čestným občanem Hlavence stal i tehdejší prezident E. Beneš.

Zvon za války zmizel

Podívat se rozhodně musíte na bývalou zvoničku z roku 1815, ve které se dodnes zvoní při pouťové mši a při pohřbech. Zvon byl ale během druhé světové války odvezen, a tak obec nechala vyrobit nový. Ten nese název Marie-Anna a byl vysvěcen roku 1948. Roku 1890 byla ke zvoničce přistavěna ještě hasičská zbrojnice.

Skanzen a rajčatomat

Nevynechejte ani zajímavě pojatý skanzen, kterým vás provede hlavenecký rodák a velký patriot obce pan Josef František Jelínek. Hned naproti skanzenu pak uvidíte tzv. „Rajčatomat“. Jde v podstatě o samoobslužný prodej produktů farmy Smotlacha. Funguje to jednoduše. Vyberete si ovoce nebo zeleninu a příslušný obnos necháte v kasičce. Podobný způsob prodeje jsme viděli například na skotském ostrově Skye, kde se takto prodávala vejce u silnice. Kdo chtěl vejce, hodil peníze do kasičky. Nikdo nepodváděl. Je ale pravda, že potraviny ve Skotsku byly až 3x levnější než v Česku.

Barokní brány statků

Nalevo od skanzenu si ještě můžete prohlédnout pomník padlých v první světové válce. Pomník pochází z dílny staroboleslavského sochaře Emanuela Zentnera, autora mnoha pomníků v okolí. Byl odhalen 5. července 1930. Za pomníkem pak uvidíte několik krásných barokních vjezdů do bývalých statků.

Obecní škola jako z filmu

Za zmínku pak stojí ještě budova bývalé obecní školy. Ta byla postavena v roce 1861 jako jednotřídka a její součástí byl i byt pro učitele. Roku 1891 se škola rozšířila na dvoutřídku, ale ani to nestačilo, a proto se v roce 1910 začala stavět škola nová, která kapacitně zvládala dvě třídy, dva byty pro učitele a přibyla i tělocvična. Učilo se v ní až do roku 1960.

Znáte obec Hlavenec? Nebo nějakou jinou, podobně zajímavou vesničku? Napište nám do diskuze a podělte se o svoje zážitky. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Rajčatomat, neobvyklý skanzen a prezident jako čestný občan. Skvělý tip na výlet jen pár kilometrů od Prahy

Daniel Kadlec

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.