Nepodceňujte správné zazimování bazénu. Hodit se vám budou prázdné PET láhve, kartáč a obyčejná síťka

bazen-filtrace-zahrada-udrzba
Foto: Veronika Malá

Sezóna skončila a do venkovního bazénu skočí už jenom otužilci. My ostatní bychom měli bazén včas a správně zazimovat. Jinak se totiž může stát, že na jaře nad stavem bazénu spláčeme. Není to nic složitého. Hlavně nebýt líní.


Blíží se zima a mnozí z nás tak budou zazimovávat zahradní bazén. Kdo to neudělá, bude na jaře utrácet zbytečně moc peněz a času za jeho navrácení do původního stavu. Kdo se bude bazénu věnovat pečlivě teď, na jaře ocení, že to udělal. Není to žádná raketová věda, ale určitý postup je potřeba dodržet.

PET láhve se budou hodit

Připravte si papírky nebo chemické činidlo na měření pH, jemný kartáč na dlouhé násadě, bazénový vysavač (máte-li ho), chemii na úpravu pH (můžete i speciální zimní přípravek, ale podle nás to není nutné) a také několik prázdných PET láhví s uzávěrem. Jestliže máte dilatační plováky, láhve potřebovat nebudete.

Pozor na hmyz a listí

V první fázi je potřeba z bazénu odstranit veškeré mechanické nečistoty. Hmyz, napadané listí a další nepořádek. K tomu vám bude stačit obyčejná síťka na násadě. Následně jemným kartáčem očistěte dno a stěny bazénu od řas a usazenin. Potom opět použijte síťku, abyste sebrali co nejvíce mechanických nečistot.

Upravte pH

Jakmile je voda v bazénu čistá, změřte její pH a upravte jej. Tohle určitě znáte, pravděpodobně jste to dělali celé letošní horké léto. Prostě dosypete do vody přípravek pH+ nebo pH- a pustíte přes noc filtraci. Druhý den vypusťte vodu cca 10 centimetrů pod skimmer. Udělejte to ale tak, abyste při tom i vyčistili filtraci. Doporučujeme proto přepnout ventil na filtraci do polohy „Proplach“. Tím se propláchne písek v nádobě.

Dilatační plováky snadno nahradíte

Jakmile je voda pod skimmerem, odpojte hadice a vypusťte z nich zbylou vodu. Tu vypusťte i z filtrační nádoby, kterou umístěte do místnosti, kde nemrzne. Na hladinu bazénu dejte dilatační plováky. Kdo je nemá, poslouží mu úplně bez problémů prázdné a uzavřené PET láhve. Ale pozor, je potřeba do nich dát nějakou zátěž. Třeba trochu písku, kamínky, olověné kuličky, prostě cokoliv, co udrží cca třetinu láhve pod vodou. Jedině tak budou fungovat jako dilatační plováky.

Zvažte fólii

Někdo radí bazén na zimu přikrýt krycí fólií. My doporučujeme zakrýt bazén jen bublinkovou termo fólií. Krycí fólie, která se uchytává za okraj bazénu, totiž může, v případě silného deště nebo sněžení, na sobě zadržet poměrně velké množství vody (sněhu), což by mohlo v extrémním případě vést k poškození stěn bazénu. Mluvíme pochopitelně o venkovním nezapuštěném bazénu.

Příprava bazénu na zimu sice zabere nějaký čas, ale v létě tuhle časovou investici rozhodně oceníte. Už máte bazén připravený,nebo se na to teprve chystáte? Napište nám do diskuze.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.