Na co si dát pozor při řízení vlevo? Čekají vás horší záludnosti než jenom kruhový objezd

Foto: Pixabay

Chystáte se půjčit si auto v Anglii, Skotsku, Irsku na Novém Zélandu, nebo třeba v Austrálii? Tak pozor, řízení vlevo není nic snadného. A i když se to nemusí na první pohled zdát, mohou vás zaskočit nečekané potíže.


Turisté, kteří si vypůjčili auto v zemi s levostranným provozem, mluví nejčastěji o problémech na kruhových objezdech a na křižovatkách. Nelze než souhlasit, městský provoz bývá v těchto zemích pro řidiče z kontinentální Evropy skutečně tvrdým oříškem. Jenže nejčastěji to vypadá tak, že si turisté půjčí auto na letišti a nejkratší možnou cestou se vydají z města pryč. Na dálnici se pochopitelně na levostranný provoz zvyká mnohem lépe a ve větším klidu, než například v ucpaném centru Londýna. Jenže ani tak nemusí být vyhráno. I na rovné venkovské silnici totiž může řidiče zaskočit nečekaná situace.

Projeli jsme s malým Opelem Corsa celé Skotsko. Jakmile ale na venkovské cestě proti mně jelo jiné auto, zajížděl jsem těsně k okraji silnice a několikrát odřel kola. Silnice se mi prostě zdála strašně úzká
Marek S.; Praha

Ne nadarmo se personál v autopůjčovně velmi často ptá, zda máte s levostranným řízením zkušenost a zda si nechcete raději připojistit poškození kol. Proč? Mnoho řidičů totiž při řízení na opačné straně vozovky ztrácí odhad ohledně šířky vozu, resp. silnice. Vnímaní celkové perspektivy je totiž úplně jiné, a tak velmi často i zkušený řidič, který by za normálních okolností bez problémů zaparkoval s autem do mezery jen o metr delší, než je auto, které řídí, nevjede při řízení vozu s levostranným řízením ani do místa, kam by se bez problémů vešla taková auta dvě.

Zkreslené vnímání perspektivy se však může projevit i na rovné a přehledné silnici. Řidiči z kontinentální Evropy často říkají, že z levého sedadla nedokáží přesně odhadnout, jak jsou daleko od středu vozovky, resp. jak je silnice široká, a zda se na ní bez problémů minou například s protijedoucím autobusem. Často tak zajíždějí velmi blízko levé krajnice, což mnohdy odnesou odřením obě levá kola. Zkušení cestovatelé proto doporučují půjčit si pokud možno auto na plechových discích a uzavřít pojištění na proražení pneumatik.

A ještě jeden malý trik, jak si pomoci se zkreslenou perspektivou. Jestliže je totiž na silnici podélná půlící čára, máte zčásti vyhráno. Snažte se držet auto na silnici tak, aby se vám bílá čára objevovala na spojnici spodní hrany a levého okraje čelního skla. V takovou chvíli byste totiž měli být přibližně uprostřed svého jízdního pruhu.

Máte vlastní zkušenost s levostranným provozem? Napište nám do diskuze.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.