Místo, aby řekl: „Neviděl jsem“, řekl: „Myslel jsem“. Stálo ho to dva tisíce korun

Foto: Daniel Kadlec

Říká se, že myslet znamená nic nevědět. Přesvědčil se o tom i řidič, který jel v obci rychlostí 39 km/h, a přesto dostal pokutu 2 tisíce korun. Zradila ho totiž záměna pojmů „neviděl jsem“ a „myslel jsem“.


Je to častý omyl některých řidičů. Vidí poškozenou, zabarvenou, nebo třeba pootočenou dopravní značku a domnívají se, že taková značka neplatí. Jde ale o hlubokou neznalost dopravních předpisů, resp. zákona o provozu na pozemních komunikacích. Ten totiž jednoznačně říká, že i poškozená značka platí.

Značku jsem sice viděl, ale měl jsem asi říct, že ne. Podle mě by to prošlo a pokutu bych neplatil
Petr K.; Brandýs nad Labem

Konkrétně se v paragrafu 4c zákona 361/2000 uvádí toto: „Při účasti na provozu na pozemních komunikacích je každý povinen řídit se světelnými, případně i doprovodnými akustickými signály, dopravními značkami, dopravními zařízeními a zařízeními pro provozní informace“. Z této formulace je tedy zřejmé, že řidič nemá pravomoc zkoumat, zda je značka platná, či nikoliv. Jakmile je značka na komunikaci umístěna, je povinností se jí řídit.

Co ale dělat v případě, kdy by dopravní značka nebyla vidět? Například kdyby byla zarostlá větvemi stromu? S takovou značkou se setkal i Petr K. z Brandýsa nad Labem. Značku „Obytná zóna“ sice viděl, ale vyhodnotil to tak, že když je za větvemi a navíc postříkaná barvou, platit asi nebude. Z omylu ho vyvedli policisté, kteří mu v obytné zóně změřili rychlost 39 km/h. Podle zákona je však v takové oblasti rychlost omezena na maximálně 20 km/h. Pokuta ho přišla na 2 tisíce korun. Tvrdil totiž, že značka neplatí. Možná ale stačilo říci, že nebyla z pohledu řidiče vidět.

Podle uvedené fotografie se domnívám, že kdyby řidič sdělil policistům, že dopravní značka nebyla přes husté větve vidět, a byla tedy umístěna v rozporu s § 2 vyhlášky, měl by velkou šanci vyváznout bez postihu. Tím, že přiznal, že značku viděl, ale myslel si, že když je zarostlá a pomalovaná, že neplatí, se odsoudil ke zmíněné pokutě“, říká Karel Brož, poradce v oblasti dopravních předpisů.

Podle Brože ale vždy záleží na konkrétním případu. „Taková značka je samozřejmě platná, i když je zarostlá. Situaci ale vždy posoudí na místě příslušný policista. Záleží však přitom na pohledu z místa řidiče, nikoliv z pozice člověka stojícího vedle auta“, upozorňuje Brož.

Věděli jste, že i poškozená a pokreslená značka platí? Napište nám do diskuze.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.