Jak připravit bazén na zimu? Je to makačka, ale když to podceníte, na jaře se zhrozíte

Foto: Daniel Kadlec

Nechcete mít na jaře z bazénu tůňku plnou zelené vody a na dně vrstvu bahýnka? Máme pro vás špatnou zprávu. Bude to makačka. Není to totiž jen o nasypání chemie do vody a přikrytí bazénu plachtou.


Mít na zahradě bazén není jen tak. To jistě potvrdí každý, kdo si nějaký ten bazén pořídil. A je jedno jestli nadzemní gumový za pár tisíc nebo zapuštěný za milión. Péči vyžaduje každý a není to nic snadného. Chce to odborníka, případně vlastní zkušenosti a také nějaké to experimentování. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že jako bazénového začátečníka mě nejvíce překvapilo, kolik starostí je se „zazimováním“ venkovního bazénu s objemem vody 20m3.

V létě to je relativní pohodička. Jednou za dva dny se změří pH a stav volného i vázaného chlóru. Hodnoty se případně doplní nasypáním/nalitím vhodné chemie do vody, každý večer se přes noc pustí filtrace a o průzračnou vodu je vystaráno. Jednou za týden použijete tzv. vločkovač a vodní vysavač, abyste ze dna sebrali nečistoty, a když ještě budete bazén navíc zakrývat černou krycí fólií, aby vám do vody nepadal například pyl, nemusíte mít o čistotu vody starost.

Jenže pak přijde podzim a vy budete muset bazén připravit na zimu. Vypouštět vodu je ekonomicky nevýhodné, většinou se proto voda musí v bazénu upravit tak, aby se z ní do jara nestala zelená břečka, kterou pak budete muset nakonec stejně vyčerpat do kanálu. Jak tedy postupovat? Platí zlaté pravidlo, že čím více se vodě budete věnovat před zazimováním bazénu, tím méně práce budete na jaře, nebo v létě mít.

Nejdříve je potřeba vodu v bazénu perfektně vyčistit. Je nutné precizně vysát vodním vysavačem všechny nečistoty a jemným kartáčkem umýt boční stěny bazénu. Filtraci přepněte při používání vysavače do polohy „Odpad“. Stejně budete muset odpustit vodu pod dolní okraj skimmeru, resp. zpětné trysky. Jakmile budou stěny bazénu, jeho dno i voda samotná perfektně čisté, upravte pH na hodnotu 7 a použijte zazimovací chemii. Ta působí proti tvorbě bakterií, řas a také proti usazování solí vápníku atd…

Následně odpojte filtrační zařízení, případně ho vhodně zazimujte, aby v něm nezamrzla voda. Použijte zátky na zpětnou trysku a veškeré hadice, a bazén překryjte krycí fólií s utahovacím lankem. Fólii je dobré řádně vypnout, aby nedělala moc velkou „vanu“ ve které se bude držet dešťová voda, nebo napadaný sníh. Během zimy sníh z plachty pravidelně odstraňujte, aby jeho váha nezačala negativně působit na stěny bazénu.

Máte nějaký zajímavý tip, jak připravit bazén na zimu, aby s ním bylo na jaře co nejméně práce? Napište nám do diskuze.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.