Chcete křišťálově čistou vodou v bazénu? Jenom chemie nestačí. Pomůže černá fólie

Foto: Daniel Kadlec

Zelená voda v bazénu dokáže letní dny pěkně znepříjemnit. Lidé proto zkouší různé fígle s bazénovou chemií. Chemie je samozřejmě nezbytná, ale základem úspěchu je černá bublinková termofólie.


Přijdete ráno k bazénu a zhrozíte se. Voda, která se ještě včera zdála docela čistá, je úplně kalná a zelená. Přitom filtrace běžela celou noc. Co teď? Vyčistit vodu není úplně snadné, ale když budete vědět, jak na to, máte do dvou dnů vodu v bazénu čistou, jako kdybyste ho zrovna napustili. Jak tedy na to? 

Jestliže vám voda zezelená, a nebude vám vadit, že do bazénu dva dny nepůjdete, doporučujeme postup, který jsme sami vyzkoušeli. Za prvé upravte pH, což je hodnota kyselosti vody. Pro správnou funkci bazénové chemie je potřeba držet pH na hodnotě 7,0 – 7,4. V případě, že potřebujete pH upravit, použijte chemii s označením pH plus pro zvýšení pH, nebo pH mínus pro jeho snížení. Jakmile bude mít pH správnou hodnotu, použijte chemii s názvem „Chlór šok“. Jde o nestabilizovaný anorganický 70% dezinfekční granulát. Tím, že je nestabilizovaný, nemůže dojít k předávkování. Po rychlém nástupu dezinfekčního účinku totiž z vody rychle vyprchá. Nebojte se proto dát do vody vyšší dávku. Po celou dobu musí být pochopitelně puštěná filtrace, kterou je potřeba předem propláchnout. 

Po deseti až dvanácti hodinách přidejte do vody tzv. vločkovač. Ten projasní vodu + zajistí, že se kal a nečistoty vysrážejí a vytvoří chuchvalce. Ty vysajte vodním vysavačem, ale pozor! Nikoliv přes filtraci, to by se vám kalná voda vracela zpátky, ale přes režim „výplach“. Buďte ale rychlí a přesní, abyste chuchvalce ve vodě zase nerozvířili a také abyste z bazénu neodčerpali příliš mnoho vody. 

Jakmile budete mít vyluxováno, přepněte filtraci do filtračního režimu. Do vody následně přidejte tzv. projasňovač a nechte filtraci alespoň 10 hodin v kuse běžet. Voda v bazénu pak bude jako z reklamního letáku. Tím ale nemáte rozhodně vyhráno. Čistou vodu totiž také musíte v čistotě udržet. K tomu vám pomohou chlórové tablety typu 5 v 1, které vkládejte do plováku, nikoliv do skimmeru. Plovák stojí pár korun a zajistí pozvolné rozpouštění tablety. 

Velmi důležité je také zamezit přístupu světla do vody, když bazén zrovna nepoužíváte. K tomu se nám nejlépe osvědčila černá bublinková termofólie. Ta se sice používá ke zvýšení teploty vody, ale zároveň brání tomu, aby se do vody dostaly různé nečistoty, jako je třeba pyl, listí, hmyz, nebo například ptačí trus. Černá bazénová termofólie má ale ještě jednu velmi důležitou vlastnost. Zamezuje totiž přístupu světla do  vody, čímž výrazně napomáhá ke zpomalení světelné fáze fotosyntézy a tedy i tvorbě řas. 

Rozhodně také nezapomeňte pouštět denně filtraci a hlídejte, jestli je filtrační písek uvnitř nádoby čistý. Vyhněte se radám, které doporučují do filtrace bavlněné kuličky místo písku. Během pár dní se totiž zanesou a do bazénu se vám bude vracet znečištěná voda. Kvalitní filtrace mají indikátory znečištění, podle kterých se dá snadno orientovat. Čas od času proto filtraci rozhodně propláchněte. Přijdete sice o trochu vody z bazénu, ale je to rozhodně lepší, než si do něj stále dokola vracet špinavou vodu. A v neposlední řadě každé dva dny kontrolujte pH a množství chlóru ve vodě. Nepoužívejte však k tomu papírové indikátory, ale kupte si chemické činidlo. Je to mnohem přesnější. 

Máte nějaký vlastní způsob, jak udržet vodu v zahradním bazénu průzračně čistou? Napište nám do diskuze.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cestyavylety.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.