Češi často neví, jak žádat o kompenzaci za zpožděný let. Přitom mohou dostat až 600 eur

Letiště
Foto: Daniel Kadlec

Zpožděný let není v současné době nic neobvyklého. Cestující, kteří jsou tímto zpožděním postiženi, však velmi často neví, že mohou žádat o kompenzaci až do výše 600 eur.


Není to žádná novinka, ale při zpoždění nebo zrušení letu mají cestující nárok na kompenzaci až do výše 600 eur. Přesto to mnoho českých turistů nechává být. Na vině je většinou neznalost postupu a obava z jazykové bariéry.

Nedejte se odbýt

Nedávno se naše kolegyně vracela z Kostariky. Přestup v Amsterdamu na následný přímý let do Prahy byl však změněn. Let do Prahy byl totiž zrušen, takže musela z Amsterdamu letět do Paříže a teprve následně do Prahy. Podle cestovní agentury, přes kterou měla koupené letenky, neměla na jakoukoliv kompenzaci nárok. Vše tedy vzala do svých rukou a tří týdnů měla peníze na účtu.

Netýká se všech letů

Nárok na kompenzaci totiž vyplývá z nařízení 2161/2004 Evropského parlamentu. Podmínkou ovšem je, aby váš let začal na území členského státu Evropské unie, včetně Norska, Islandu a Švýcarska, zároveň tam končil a byl operován evropskou aerolinkou. Z uvedeného vyplývá, že zpožděný let z Bangkoku do Hanoje operovaný například Air Asia do tohoto nařízení nespadá. Zpožděný, resp. zrušený let z Amsterdamu do Prahy, operovaný KLM, naopak ano.

Pozor na "mimořádné okolnosti"

Nárok na kompenzaci vzniká každému cestujícímu, kterému byl zrušen let, aniž mu bylo zrušení dostatečně dopředu oznámeno. To samé se týká situace, kdy byl let zpožděn o více než tři hodiny. Ale pozor. Kompenzace není poskytnuta v případě, kdy je zrušení nebo zpoždění letu způsobeno, tzv. mimořádnými okolnostmi. Tím může být například nepříznivé počasí.

Dostanete až 600 eur

A o jaké kompenzace lze žádat? Rozhodně se nejdená o malé částky. I při tom nejkratším letu totiž můžete dostat 250 eur. Výše odškodnění se totiž odvíjí od délky letu a to následovně: 

  • 250 EUR - pokud je délka letu kratší než 1500 km
  • 400 EUR - pokud je let v rámci EU, Norska, Islandu a Švýcarska a délka letu je delší než 1500 km nebo mimo EU, který je dlouhý 1500 – 3500 km
  • 600 EUR - pokud je let delší než 3500 km

O náhradu škody lze navíc požádat až 3 roky zpětně a má ještě jednu zajímavou podmínku. I když letenku platil například zaměstnavatel, kompenzace náleží cestujícímu, který byl zpožděním nebo zrušením letu reálně postižen.

Aerolinky většinou nereagují

A jak o kompenzaci žádat? V principu by mělo stačit požádat o ni leteckou společnost a vše doložit palubní vstupenkou, fotografií tabule s časy odletů atd. v reálu však aerolinky velmi často hrají roli „mrtvého brouka“. Ideální proto je, oslovit nějakou specializovanou společnost, která se vymáháním nároků zabývá. Sice si vezmou provizi, ale nemusíte se o nic starat.

Řešili jste někdy kompenzaci za zrušení nebo zpoždění letu? Jak to dopadlo? Napište nám do diskuze.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.