V důchodu nechci žebrat. Končím s OSVČ a půjdu na pracák – vláda nás jenom dře a dělá z nás „vyžírky“

Foto: Pixabay

Téměř 40 let předělává koupelny, opravuje protékající záchody a kapající kohoutky. Ačkoliv celou dobu řádně platí všechny daně a odvody, hrozí se, jaký důchod mu na stáří stát vypočítá. Končí proto s živností a bude „melouchařit“.


Skoro deset let provozoval malou firmu na přestavbu koupelen. Sám si sháněl zakázky, vedl účetnictví, když jel na dovolenou, nikdo mu ji neproplatil. Nedostával žádné stravenky, služební auto, vstup do fitcentra ani mobilní telefon. I když byly někdy zlé časy, například během covidu, nezatěžoval stát tím, že by se přihlásil na pracovním úřadě a žádal podporu v nezaměstnanosti. Řádně odváděl DPH, platby sociálního i zdravotního pojištění, daně měl vždy v pořádku. Přesto se rozhodl, že letos s podnikáním skončí.

Ubývají zakázky, lidé začínají šetřit, ale to by nevadilo, tak to prostě v našem byznysu chodí“, říká řemeslník Petr (skutečnou identitu redakce zná, ale z důvodu zachování anonymity ji nebude zveřejňovat) a pokračuje: „Jenže opět se zvyšují zálohy na zdravotní pojištění, zálohy na sociální pojištění, má se snižovat daňový paušál pro odpočet a do toho ještě slyším od vlády, že živnostníci budou mít nízké důchody, protože málo platí do rozpočtu. Přitom jenom na sociálním a zdravotním pojištění odvádím měsíčně přes deset tisíc korun. Dovolenou mi ale nikdo neproplatí, zakázky si sháním sám, účetnictví si dělám sám, do toho stovky hodin ročně administrativní práce s vyplňováním různých dokladů pro státní správu, kontrolní hlášení DPH, povinné zřizování datové schránky, atd… Je mi skoro šedesát a vypadá to, že lépe tady asi už nebude. Tak si zruším živnost, půjdu na pracák a budu dělat melouchy. Na stáří mi tak snad zbyde víc peněz“.

Živnostníci to skutečně nemají u nás jednoduché. I přes skutečnost, že výše minimálních záloh pojistného na zdravotní pojištění OSVČ je 2.722,- korun a záloha na sociální zabezpečení potom 2.944,- korun, tedy celkem 5.666,- korun, ať vydělávají, nebo ne, žádná zářná důchodová jistota je pravděpodobně nečeká. A to se projevuje i v počtu zrušených živností.

Podle Petra si velká část společnosti spojuje podnikání s nějakou nekalou činností. „Kdykoliv čtu nějaký článek o živnostnících, tak se pod článkem rozjede diskuze, že živnostníci žijí na úkor normálních zaměstnanců, kteří platí na odvodech mnohem více. Možná platí. Ale mají zaplacenou třeba dovolenou. To je hned 25 dní v roce, které já zaplacené nemám. Tak když jim živnostníci tolik vadí, to jsem zvědav, kdo jim bude ty kapající kohoutky opravovat“, rozčiluje se Petr, podle kterého by se měl každý starat především sám o sebe. Nečekat, co jim zařídí stát a hlavně nepočítat peníze druhých.

Jaký názor máte na zdanění živnostníků a výši jejich odvodů do systémů sociálního a zdravotního prostředí? Napište nám do diskuze.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.