„Nejsem ovce, abych tady čekal. To ať mi radši upadne výfuk“. Luxusní auto za hloupost a aroganci řidičů nemůže

Jízda po chodníku
Foto: Jiří Soukup

Arogance některých řidičů je bezbřehá. Stačí k tomu luxusní auto, silné ego a totální ignorace zákonů. U vietnamské tržnice SAPA to předvedl řidič Mercedesu, který nechtěl čekat v zácpě, a tak to vzal "stylově" po asijsku přes trávu a chodník.


Máme sice rok 2023 a žijeme v civilizované zemi, ale na našich silnicích to občas vypadá jako někde v Bangladéši. Totální nerespektování pravidel, arogance a nulová slušnost. Některým českým řidičům stačí k takovému chování silné ego a luxusní vůz. Alespoň tedy viděno subjektivní optikou autora článku.

Občas rádi zajedeme do vietnamské tržnice SAPA, která se nachází v areálu bývalého masokombinátu v Libuši. Máme rádi asijská jídla a navíc se zde dá koupit opravdu skvělé mango a papája. Do areálu se dá vjet autem, ale nebylo to vždy pro každého. Ještě nedávno se totiž v areálu jezdilo skoro jako v Hanoji, tedy téměř bez pravidel. Dnes už tam ale jsou dokonce i dopravní značky a sami vietnamští řidiči se jimi víceméně řídí. To se ale nedá říci o mnohých řidičích z Česka, kteří si z Prahy občas takovou malou Hanoj dělají. Jak?

Třeba tím, že si jezdí, jak je napadne. Bez ohledu na slušné chování a na pravidla silničního provozu. Většinou sedí v luxusnějších vozech, mají značku na přání a pocit, že taková kombinace je posouvá mezi řidiče aut se zapnutým modrým majákem. Na jednoho takového „machýrka“ jsme narazili právě ve chvíli, kdy jsme ze zmíněné tržnice odjížděli.

Najet z vedlejší ulice na vytíženou Libušskou někdy trvá. Logicky. Je potřeba dát autům na hlavní silnici přednost. Dvě, nebo tři minutky stát ve frontě ale asi nechtěl řidič Mercedesu, který se rozhodl, že se na hlavní silnici dostane tak, že stojící auta před ním předjede po chodníku a po trávě. A jak si usmyslel, tak taky udělal. V jednu chvíli to dokonce vypadalo, že si najetím do výmolu auto poškodil. Ani to ho ale nezastavilo a s vítězným pocitem se na hlavní silnici dostal o několik aut dříve, než by se dostal, kdyby stál za ostatními.

Rozhodně ale nebyl první, kdo takový způsob zvolil. Tráva vedle chodníku byla docela rozježděná, z čehož lze usuzovat, že na hlavní silnici takto najíždí více řidičů. Po chodníku sice nikdo nešel, přesto se ale domníváme, že podobný přestupek patří mezi ty nejzávažnější. Copak to je normální, jezdit s autem po chodníku jenom proto, že nechci čekat, až se auta přede mnou zařadí do provozu na hlavní silnici?

Na podobné přestupky přirozeně pamatuje i zákon, i když nijak zásadně. Jízda po chodníku by totiž s největší pravděpodobností spadala do kategorie přestupků označených jako „Jiné porušení povinností“, tedy paragrafu 125c zákonu o provozu na pozemních komunikacích 361/200 Sb. Za spáchání dopravního přestupku "Jiné porušení povinností" nejsou v rámci bodového hodnocení řidičů přičítány žádné body a přestupek je možné vyřešit příkazem na místě (udělením pokuty) do výše 2.000,- Kč. V případě zahájení správního řízení pak hrozí sankce 1.500 – 2.500,- korun. Tedy rozhodně nic drastického.

Přečtěte si: "Nikdo se u nás pokut nebojí", říká motoristický novinář

Co si o podobných přestupcích myslíte? Napište nám do diskuze. A jestli se vám článek líbil, sdílejte ho dál. Děkujeme.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.