Bikini – plavky, které byly menší než nejmenší plavky na světě, musely předvádět barové tanečnice

Bikini_Plavky_Pláž
Foto: Pixabay

Ve své době velmi kontroverzní plavky vymysleli dva Francouzi, kteří se předháněli v tom, kdo přijde s chytlavějším reklamním sloganem. Jeden vymyslel „nejmenší plavky na světě“, druhý pak plavky, které byly „menší než nejmenší plavky na světě.“


V dnešní době, kdy je, alespoň v některých zemích světa, koupání tzv. „nahoře bez“ zcela běžné, nám asi titěrné plavky bikini nepřijdou nijak nepatřičné. Jenže ve své době se skutečně jednalo o velký módní výstřelek. Bikini byly ve své době dokonce tak kontroverzní, že je musely prezentovat kabaretní tanečnice. Počestným ženám se plavky totiž sice velice líbily, ale styděly se je obléci. Asi to víte, ale bikini se vyznačují krátkými kalhotkami a horním dílem, který zpravidla zakrývá ňadra jen z malé části. Tyto plavky se staly módním hitem a později se staly také symbolem volnosti a nezávislosti. Víte ale, odkud plavky bikini vlastně pocházejí?

Nejmenší plavky na světě?

Historie plavek bikini sahá až do starověkého Řecka, kde se sportovalo a plavalo bez plavek, nebo jen s šátkem kolem intimních míst. Za opravdové otce bikin jsou však považování dva Francouzi. Inženýr Louis Reárd a také módní návrhář Jacques Heim. Právě Heim představil v roce 1946 v Cannes dámské plavky s názvem Atome a lákavým sloganem "Nejmenší plavky na světě". V témže roce však Louis Reárd představil ještě menší plavky, a to na módní přehlídce v Paříži. Vtipně využil slogan konkurence a své plavky představil sloganem "Bikiny – menší než nejmenší plavky na světě". Jednalo se o model s nevyztuženými trojúhelníkovými díly podprsenky a string (šňůrkovými) kalhotkami se zadní částí připomínající dnešní styl tanga.

Spojitost s jaderným pokusem

Plavky pojmenoval podle atolu Bikini, části Marshallových ostrovů v Tichém oceánu, na němž čtyři dny před přehlídkou proběhl americký jaderný pokus. Réard chtěl své plavky pojmenovat po tomto atolu, protože ho fascinovala síla jaderné zbraně. Chtěl, aby název vystihl explozivní a kontroverzní povahu nového stylu plavek. Název "bikini" tak vlastně odkazuje na dvě věci: na tuto oblast v Tichomoří a také na to, jak svůdný a odhalený nový styl plavek byl.

Symbol boje za ženská práva

Původně byly bikini považovány za velmi kontroverzní styl plavek. Jejich návrhář byl dokonce donucen najmout profesionální tanečnice z kabaretu, aby jeho nové plavky prezentovaly. Počestné ženy se zpočátku takový titěrný kousek oblečení obávaly na veřejnosti obléknout. Nicméně postupně se bikini stávaly stále populárnějšími a v 60. letech se plavky bikini staly dokonce symbolem sexuální revoluce a boje za ženská práva.

Dnes jsou naprosto běžné

Dnes jsou plavky bikini oblíbené po celém světě a jsou k dispozici v mnoha různých stylech a vzorech. Existují plavky bikini s vysokým nebo nízkým pasem, podprsenky mají trojúhelníkové nebo kulaté košíčky, atd. Ba co víc, dnes se na plážích často setkáte s dámským koupacím úborem, kterému vrchní díl plavek chybí docela a nikdo se nad tím většinou nepozastavuje.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.