Francie jako země, kde vznikl vaječný koňak? Britové tvrdí, že nikoliv

Foto: Pixabay

Kde se vzal lahodný vánoční nápoj, kterému říkáme „vaječný koňak“? Tak, jak ho známe v Česku, tedy s tuzemským rumem, vznikl rozhodně v Česku, ale o prapůvodní recepturu se nejčastěji přou Francouzi a Britové.


Vánoční období nespočívá pouze ve zdobení stromečku a balení dárků. Je to i čas pro tradiční vánoční pochoutky a nápoje, mezi nimiž má vaječný koňak svoje zvláštní místo. Tento hřejivý a aromatický nápoj má totiž svoje kořeny v dávné minulosti. Jako země původu „vaječňáku“ se nejčastěji skloňuje Francie, ale Britové tvrdí, že tento nápoj má původ právě ve staré dobré Anglii.

Na vaječňáku si prý pochutnávali již mniši ve středověku

Podle nich totiž vaječný koňak pochází z nápoje, kterému se říkalo „Posset“. Tento nápoj se ve středověké Anglii připravoval z vína, vajec, smetany a cukru a zahušťoval se chlebem. Traduje se, že do nápoje si angličtí mniši přidávali fíky a nápoj pili teplý. Kde se ve středověku vzaly v Anglii fíky, netušíme, ale jako recept to nezní vůbec špatně.

Tisíc lidí, tisíc chutí

A jak už to u receptů bývá, časem se začalo experimentovat. Do nápoje se tak začalo přidávat různé koření, jako třeba skořice. Ta byla ale poměrně drahá, takže takto „vytuněný“ vaječný likér si mohla dopřát pouze šlechta. A to především o Vánocích. Výhodou vánočního popíjení pak bylo také chladné počasí, které dovolilo nápoj po nějakou dobu uchovat bez toho, že by se zkazil.

Francouzi bojují o prvenství

O prvenství, resp. „vynález“ vaječného koňaku však usilují také Francouzi. Jenže v tomto případě sahá historie „pouze“ do 17. století. První zmínky o podobných nápojích pocházejí v této době právě z Francie, kde byla vajíčka a koňak kombinována s mlékem a cukrem. Přesný původ receptu zůstává poněkud záhadný, ale rychle se tato lahodná směs stala ve Francii oblíbeným vánočním nápojem. V průběhu času se potom recept na vaječný koňak rozšířil do různých částí světa, přičemž každá kultura přidala své vlastní variace a úpravy. Dnes najdeme mnoho regionálních verzí tohoto nápoje, ale společné téma, které je všechny spojuje, je jeho spojení s vánočními svátky.

Proč se vaječný koňak pije právě na Vánoce?

Existuje několik důvodů, proč se vaječný koňak stal tradičním vánočním nápojem. Zaprvé to je jeho bohatá a hřejivá chuť, která poskytuje skvělý způsob, jak se v chladných zimních měsících zahřát. Když venku sněží a vánoční atmosféra je v plném proudu, vaječný koňak je potom jakousi tekutou poezii pro naše chuťové buňky.

Tím druhým důvodem je spojení s tradicí a pohodlím. Vánoce jsou časem rodinné pohody a společného sdílení. Vaječný koňak připomíná teplé objetí od babičky a domácí pohodu, což z něj činí ideální nápoj právě pro vánoční večery strávené s blízkými. A jaký je recept na skvělý vaječný koňak? Jsou jich desítky, ale nabídneme třeba právě ten francouzský: Sice jsme ho nezkoušeli, jsme příznivci spíše „lahvičkových“ receptů, ale na pohled nevypadá vůbec zle:

Ingredience:

  • 60 ml koňaku
  • 1 vejce
  • 30 g cukru
  • 120 ml horkého mléka
  • Špetka skořice
  • Špetka muškátového oříšku

Postup: 

Ve sklenici smíchejte koňak a cukr a promíchejte do úplného rozpuštění cukru. Přidejte žloutek a znovu dobře promíchejte. Postupně přidávejte horké mléko a stále míchejte, abyste zabránili sražení vajec. Přidejte špetku skořice a muškátového oříšku podle chuti. Nápoj ozdobte další špetkou skořice na povrchu. Tento recept vytvoří hladký, bohatý nápoj s dokonalou rovnováhou sladkosti a chuti koňaku. Je ideální pro navození příjemné vánoční atmosféry a sdílení radosti s blízkými.

Jaký recept na vaječný koňak preferujete vy? Napište nám do diskuze.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.