Španělský rybář postavil unikátní chatu, na které slaví odlety čápů a vzdává hold Vikingům

rybar-chata-spanel-enyaq
Foto: ŠKODA Auto

Carlos Miguelez je člověkem, pro kterého je udržitelnost životní náplní. Věnuje se udržitelnému rybaření, dodržuje tradiční postupy a přístupy, a vlastníma rukama s využitím lokálních zdrojů postavil za pomoci rodinných příslušníků soběstačnou chatu.


Carlos žije ve vesnici Barazón Grande ve střední Galicii. Kromě úchvatné přírody, které si místní lidé váží a kterou opečovávají, dbají také na tradice a odkazy svých předků. Místní kultura totiž velí vytěžit z dostupných zdrojů maximum možného užitku. Ještě dávno předtím, než se z těch slov staly módní pojmy, už tady tak žili: udržitelně a s maximální možnou mírou recyklace. A právě tento tradiční přístup se Carlos snaží aplikovat i na výzvy moderní doby. Hledá způsoby, jak do současných postupů začleňovat prastarou moudrost. A přemýšlí o tom, jak tohle všechno zachovat budoucím generacím, jak to předat potomkům – nejen ekologické přístupy, ale i to, jak žijí a přemýšlejí. 

Udržitelný rybolov

Udržitelný rybolov považuje za zásadní. Věří, že je třeba nevyčerpávat přirozenou produkci ryb v řece a tím zajistit, aby zůstala zdravá. Jednou z částí jeho práce je i vzdělávání studentů a místních komunit v oblasti životního prostředí. Klade při tom důraz na vzájemnou propojenost přírody a upozorňuje, že každý čin může ovlivnit složitou síť života. Ve všem, co dělá, se odráží Carlosovo poslání: zajistit, aby budoucí generace zdědily zachovalé a dobře udržované životní prostředí.

Genetická rezerva pro ryby 

Carlos, původní profesí lesní technik, pracuje v centru pro chov a reprodukci ryb v galicijské vesnici Barazón Grande. Při své práci pomáhá mimo jiné při řízení rybolovu v provincii Orense a v dalších regionech. Jeho rybí farma slouží jako genetická rezerva pro ryby z různých řek provincie a pomáhá při obnově rybích populací v řekách, které se nacházejí v náročných ekologických situacích. 

Chata jako odkaz

A tak nepřekvapí, že nadšení pro udržitelnost se v Carlosově případě promítlo i do stavby obydlí. Jeho chata, postavená z místních materiálů a s využitím technik, které mu předal otec, představuje hluboké spojení s jejich dědictvím a zemí. Slouží jako odkaz, který, jak doufají, předají budoucím generacím. 

Biotopová čistička vody

Nápad přišel při práci na řece, kde mu jeho kolega Miguel, který tou dobou končil studia architektury, nabídl své služby. Ke stavbě se přidal i Carlosův bratr, syn a dcera. Chata vznikla během dvou letních prázdnin s cílem vytvořit ekologickou a udržitelnou stavbu s použitím lokálních surovin (myšleno z nejbližšího okolí stavby, takzvané zero-kilometre), které získali způsobem co možná nejšetrnějším k přírodě. Recyklovali řadu materiálů a stavebních prvků. Vzali třeba stará okna a znovu je na stavbě použili. Součástí chaty je fotovoltaika a vlastní biotopová čistička vody. 

Jak rodina chatu využívá? Pro oslavy a setkávání se s dalšími jejími členy a s přáteli. A jak víme, Španělé si dokážou důvody pro veselení najít. Slaví se tedy přílety a odlety čápů, úplňky, změny ročních období. Dokonce vzdávají hold Vikingům.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.