Jižní Morava láká nejen na víno. V loňském roce byla nejnavštěvovanějším krajem

Vinice
Foto: Pixabay

Milovníci dobrého vína, cykloturistiky a památek si v loňském roce zamilovali Jižní Moravu. Jak se dařilo turismu na jižní Moravě dokládá kompletní analýza návštěvnosti za loňský rok.


Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava má k dispozici i finální srovnání s daty mobilních operátorů. Ty dokládají, že na jižní Moravu za celý rok 2023 přicestovalo 9,7 milionů návštěvníků. Více turistů jezdí v rámci ČR už jen do Prahy. Statistiky návštěvnosti zobrazují optimistický trend – turisté se vrací do ubytovacích zařízení v počtech jako před koronavirovou pandemií. V roce 2023 přicestovalo do hromadných ubytovacích zařízení na jižní Moravě 2,2 milionů turistů, což je obdobné číslo jako v roce 2019. 

Reálná návštěvnost kraje je navíc výrazně vyšší, což dokládají data mobilních operátorů, která vyhodnocují pohyb uživatelů dle toho, jak je obsluhuje vysílač pro danou lokalitu. „Data mobilních operátorů zachycují individuální ubytování i nekomerční zařízení. Díky nim dokážeme lépe vyhodnotit návštěvnost destinace,“ uvedla Martina Grůzová, ředitelka Centrály cestovního ruchu – Jižní Morava. 

Český statistický úřad eviduje návštěvnost jižní Moravy za poslední čtvrtletí roku 2023 v počtu 416 tisíců návštěvníků. Data mobilních operátorů ukazují návštěvnost v počtu 1,8 milionu, což jsou čísla čtyřnásobná, podobný poměr mezi daty je i v dalších obdobích roku. 

„Díky datům mobilních operátorů můžeme vidět, že podíl návštěvnosti mimo hromadná ubytovací zařízení činí tři čtvrtiny. Reálná návštěvnost v regionu je sice násobně vyšší, plní ji však domácí turisté. V datech za hromadná ubytovací zařízení je za celý rok naopak vidět ochlazování domácí poptávky, kterou nepochybně tlumí ekonomická situace českých domácností. Přírůstek návštěvnosti táhne zahraniční poptávka, která ale ještě nedosáhla předcovidové úrovně, takže tam je stále potenciál k růstu,“ vysvětluje k datům Martin Šauer z katedry regionální ekonomie Masarykovy univerzity, který se dlouhodobě zabývá problematikou signalizačních dat. 

Jelikož s daty mobilních operátorů nepracují ve stejné míře všechny kraje, pro republikové srovnání zůstávají nejdůležitější statistky návštěvnosti ČSÚ dle hromadných ubytovacích zařízení. V mezikrajském srovnání má Jihomoravský kraj v posledním čtvrtletí roku 2023 druhý nejvyšší počet ubytovaných hostů a třetí nejvyšší počet přenocování, prvenství drží dlouhodobě Praha, v počtu přenocování jižní Moravu předstihl Karlovarský kraj. V hlavní turistické sezóně se dle přenocování dostává do popředí před jižní Moravu ještě Jihočeský kraj. Dlouhodobě také zůstává nejnižší průměrný počet nocí, které hosté v Jihomoravském kraji stráví.

„Pro nás jsou všechny údaje o návštěvnosti kraje velmi cenné. Díky nim dokážeme lépe směřovat naše aktivity. Jako reakci na průměrný počet nocí, který je v Jihomoravském kraji nízký, Centrála v letošním roce představí turistickou kartu MojaKarta. Ta odměňuje návštěvníky, ubytované na 2 a více nocí v partnerských zařízeních, výhodnými vstupy do atraktivit. Je to takový náš trumf pro letošní rok,“ dodává na závěr ředitelka Grůzová.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.