Dovolená na vodě ve středních Čechách: vodácká romantika, kolesový parník nebo kajutová loď

Foto: Pixabay

Pobyt na vodě má své kouzlo. Kdo chce strávit víkend nebo dovolenou přímo na vodě, nemusí vyrážet k moři. Strávit pár dnů na jachtě, užít si volno v kánoi, nebo se plavit na parníku, lze i ve středních Čechách.


Dovolená na jachtě dávno není výsadou bohatých, vyplout dnes může každý – a dokonce k tomu ani nepotřebuje kapitánský průkaz, stačí rychlé zaškolení. Díky omezenému výkonu lodě není průkaz vůdce malého plavidla potřeba. Kajutovou loď tak může řídit každý dospělý. Na lodi je k dispozici veškeré vybavení na přespání, vaření i sociální zařízení. A kam se vydat? 

„Vyplujte z Mělníka po Vraňansko-hořínském plavebním kanálu, kde si budete připadat jako v Nizozemsku. Na výběr budete mít hned ze dvou půjčoven kajutových lodí Půjčovna plavidel Mělník a Lodě Česko. Vaší konečnou stanicí bude Nelahozeves, kde zakotvíte v Marině Vltava, která nabízí stylovou restauraci i ubytování. V okolí je mnoho turistických cílů místní renesanční zámek, rodný dům Antonína Dvořáka, nebo na protějším břehu Vltavy zámek Veltrusy s rozlehlým anglickým parkem, který si můžete projet na zapůjčeném kole v rámci netradiční cykloprohlídky,“ láká za Středočeskou centrálu cestovního ruchu Patrik Macho, koordinátor vodní, cyklistické a železniční turistiky. 

Kolesovým parníkem na Slapy    

Z centra Prahy z Rašínova nábřeží vyplouvá od května do září kolesový parník s cílem Slapská přehrada. Restaurační kolesový parník Vltava je poslední ze dvou historických parníků na Vltavě. Na vodu byl spuštěn roku 1940 a od roku 2013 je zapsán mezi kulturní památky České republiky. Po vyplutí z hlavního města pomalu připlouvá k vodní nádrži Vrané, kde k těm nejatraktivnějším místům patří soutok Vltavy se Sázavou a davelský Ostrov s pozůstatky benediktínského kláštera. Do druhého úseku plavby vyzdvihne parník plavební komora Štěchovice s téměř dvacetimetrovým rozdílem hladin. Samotná Štěchovická přehrada obklopena skalnatými svahy je pak třešničkou na dortu celého výletu. Cílové přístaviště leží v Třebenicích pod hrází Slapské přehrady.  

Vodácká romantika na Berounce      

Říct o údolí mezi Zvíkovcem a Roztoky, že je to nejhezčí úsek řeky Berounky, není vůbec odvážné. Vyplout lze ze Zvíkovce a pokračuje se sjezdem rozvaleného jezu u Kočkova mlýna. „U dalšího jezu v Čilé se vyloďte a na chvilku vyměňte pádlo za vlastní nohy. Asi dvoukilometrovou procházkou se dostanete ke Skryjským jezírkům. Pod jezem na druhém břehu řeky můžete navštívit také Elektroskanzen Čechův mlýn. Plavba však zdaleka nekončí, pomalu připlouváte na území Oty Pavla. Řeka se tu zařezává do hlubokého údolí, budete míjet zříceninu hradu Týřov, skalní útvary i Kouřimeckou roubenku, která vašemu výletu dodá až pohádkový nádech. Pokračujte k Luhu pod Branovem. Narazíte zde na Pamětní síň Oty Pavla, která je umístěna v domku, kde mladý spisovatel pobýval před 2. světovou válkou,“ upřesňuje Jakub Kulhánek, ředitel Středočeské centrály cestovního ruchu. Poslední úsek cesty už je jen poklidná plavba ke kempům na Višňové.  

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.