Zouváte si v letadle boty? Není to zakázané, ale podle bývalého stewarda z ČSA neděláte dobře

paluba-cestujici-letadlo
Foto: Pixabay

V letadle, především na dálkových letech, se většinou vždycky najde někdo, kdo si sundá boty, kopne je pod sedadlo a s nataženýma nohama si užívá relativní pohodlí. Podle stewarda, který kdysi létal u ČSA, to však může být život ohrožující.


Při dálkových letech je velmi náročné udržet tělo i mysl v dobré náladě a fyzické pohodě. Pokud ovšem neletíte ve vyšší knihovací kategorii. Tam je to totiž přesně naopak. Cestující v ekonomické třídě si proto ulevují různě. Používají různé polštářky, deky, dekompresní ponožky, někdo si sundá boty a navlékne tlusté ponožky, ve kterých pak celý let po letadle chodí. Možná je to pohodlné, ale také je to nebezpečné.

Pohodlí není vše

Rozhodně tedy ve chvíli, ve které by došlo k nějaké mimořádné situaci. „Nemusí nutně dojít k havárii, stačí třeba jenom větší turbulence,“ řekl nám Tomáš D., který před několika lety létal na palubách ČSA například do New Yorku, a pokračoval: „Při jednom letu z New Yorku do Prahy nás zastihla turbulence, kdy jsme se propadli téměř o padesát metrů. Cestující v té chvíli zrovna jedli. Vše létalo vzduchem, rozbily se láhve s alkoholem, které si cestující koupil při odletu, vylétlo skoro vše z vozíků, včetně plechovek od nápojů a malých lahviček vína. Na zemi bylo mnoho různých rozbitých předmětů a odpadků. Chodit v tom v ponožkách by bylo opravdu velice nebezpečné a nepříjemné.“

Pozor na střepy a ostré úlomky

Podle Tomáše to ale nebylo nic život ohrožujícího. Horší situace by podle něj nastala ve chvíli, kdy by došlo k nějaké mimořádné události, při které by se v letadle, nebo následně v jeho okolí, mohly objevit střepy, ostré úlomky, kovové hrany a další nebezpečné předměty. „V takovém případě už by mohlo jít i o život,“ říká Tomáš a vysvětluje: „Například v situaci, kdy by bylo nutné rychle opustit letadlo a jeho okolí. Kdo by v té chvíli byl bos, mohl by mít poměrně velký problém se přes uvedené nebezpečné předměty dostat.“

Zakázané to není, ale...

Sundat si boty není na palubách letadel zakázáno, ale podle Tomáše by tomu tak být mělo. „Myslím si, že bezpečí by mělo být nad individuálně vnímaným pohodlím cestujících. Není problém se přezout ze zimní obuvi například do pohodlných tenisek. Ale zůstat úplně bez bot není zrovna dobrý nápad,“ uzavírá.

Jak jste na tom se zouváním bot v letadle vy? Sundáváte si je? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Anketa
Zouváte si v letadle boty?
Ano, boty si zouvám vždy
18.8 %
Ano, ale jenom na dálkových letech
30.4 %
Boty si nezouvám nikdy
40.7 %
Nikdy jsem ještě v letadle neletěl/a
10.1 %
Celkem hlasovalo 4774 čtenářů.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.